banner9

Esnafın Kayıt Dışı İstihdam Endişesi

Manisa Esnaf Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, yeni yılda asgari ücretin 1300 liraya çıkmasının esnafı da etkileyeceğini belirterek, kayıt dışı istihdamın artmasından endişe ettiklerini dile getirdi. 

Esnafın Kayıt Dışı İstihdam Endişesi
Manisa’da 45 bin 476 esnafın faaliyet gösterdiğini kaydeden Hasan Geriter, 2015’te 2 bin 436’sının kepenk kapattığını, 4 bin 239 ise yeni işyerinin açıldığını söyledi. Geriter, "Arada 2 binlik bir fark var. Açılan işyeri sayısının kapanandan fazla olduğunu, sayının arttığını görüyoruz ama, burada dikkat edilmesi gereken nokta açılan işyerlerinin tüketime yönelik gıda ile ilgili işyerleri olduğunu görüyoruz. Tüketime yönelik değil üretime yönelik işyerlerinin açılmasını istiyoruz" dedi.
 
KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI
 
Esnafın kalifiye işçi konusunda büyük bir sıkıntı çektiğini anlatan Geriter, "Bu sıkıntılar hizmet sektöründe de var. İş arayan kişiler olmasına rağmen kalifiye eleman aradığımızda bulamıyoruz. İnsanlar daha garantili işyerlerine girmek isteyebilir. Ancak esnaf ve sanatkarın kalifiye elemana ihtiyacı var" diye konuştu.
 
Asgari ücretin 1300 liraya yükselmesinin esnaf ve sanatkarı da etkileyeceğini dile getiren Geriter, her esnafın yanında en az 3 işçi çalıştırdığını ifade etti. Asgari ücretin yükselmesi ile birlikte kayıtdışı istihdamın artabileceğinden endişe ettiklerini kaydeden Geriter şöyle konuştu:
 
"Asgari ücret eski halindeyken dahi, özellikle küçük işletmelere vergi konusunda bir destek verilmesini talep ediyorduk. Bu talebimizi yine tekrarlıyoruz. Asgari ücretin 1300 liraya çıkması demek, esnafa bir çalışanı için 600- 700 liralık yük getirecek. Devlet vergi konusunda bize destek verebilmeli. Hem çalışanın hem de işverenin rahatı ve huzuru korunmalı."
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER