Eskişehir'de Protesto

Eskişehir’de yaklaşık 500 kişi, 2 Haziran’da Gezi Parkı protestoları sırasında saldırıya uğrayıp 38 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü ile ilgili görülen davanın güvenlik gerekçesiyle Kayseri’ye alınmasını protesto etti. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Valiliğe yürüyen kalabalığa, "Birinizin bir saçına zarar gelirse çok üzülürüm, kahrolurum. Protestonuzu seslendirin, ama ondan sonra dağılın" dedi.

Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi’ndeki Espark Alışveriş Merkezi önünde akşam saatlerinde toplanan kalabalık ’Davayı kaçırabilirsiniz, ama halkın adaletinden kaçamayacaksınız’ yazılı pankart açıp valiliğe doğru yürüyüşe geçti. Kalabalık sık sık ’Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür’ ve ’Vali istifa’ sloganı attı. İki Eylül Caddesi’nden yürüyerek gelen kalabalığın önü Valilik yanındaki Merkez Bankası karşısında çevik kuvvet polisleri tarafından kesildi. Polisler, Vilayet Meydanı’nda basın açıklamasına izin vermeyecekleri belirtti. Eğitim-Sen Şube Başkanı Ender Pervane’nin polis müdürleriyle görüşmesinin ardından polisler bir-kaç metre geri çekildi. 
 
 
Bu sırada kalabalığın yanına gelen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Yılmaz Büyükerşen, çoğunluğu üniversite öğrencisi olan ön sırada bulunanlara "Sizlerin düşüncelerinizi, duygularınızı paylaşıyorum. Sizi haklı da görüyorum. Davanın Kayseri’de görülmesi kararını veren burası değil, yüksek yargı organı. Ben sizin demokratik haklarınızı kullanmanızı sonuna kadar savunuyorum. Demokrasilerde, özgürlüğü olan ülkelerde bütün topluluklar düşüncelerini, duygularını, protestolarını dövizleriyle, sloganlarıyla yaparlar. Ben babanız, hocanız olarak konuşuyorum. Yani sizlerin kılına zarar gelmesini istemiyorum. Onun için bana sorarsanız yürüyerek medeni ülkelerdeki gibi, ileri ülkelerdeki gibi, özgürlüğün, demokrasinin olduğu ve bizim de özlemle onlar gibi olmak istediğimiz ülkelerde bu protestolar sloganları atılarak, dövizleriyle yapılır. Ama tahrip edici eylemle, karşılıklı çatışmayla bir sonuca varılmaz" dedi. 
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER