Eskişehir'de Gerginlik

Eskişehir’de kadın cinayetlerini protesto etmek amacıyla tramvay yolu üzerinde basın açıklaması yapan bir grup kadın ile vatandaşlar arasında tartışma yaşandı. Aralarında kadınların da bulunduğu bazı vatandaşlar tramvay yolunu kapatan gruba tepki gösterdi.

Eskişehir'de Gerginlik
Bir grup kadın, Halil Kara tarafından pompalı tüfekle öldürülen Huriye Kara’nın öldürüldüğü yer olan İki Eylül Caddesi’ndeki Kızılay İş Merkezi karşısındaki Çarşı Tramvay Durağı önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması öncesinde bir mehteran takımı kadınların yanından gösteri yaparak geçti ve Kızılay İş Merkezi içerisine girdi. Mehter takımının sabah saatlerinde Huriye Kara’nın öldürüldüğü iş merkezinde düzenlenen bir programa katıldıkları belirtildi.
 
’Devlet-Erkek işbirliği sürüyor. Halil Kara Huriye’yi öldürdü. HDK Kadın Meclisi’ yazılı pankart açıp çeşitli dövizler taşıyan kadınlar adına basın açıklamasını Asiye Özlahlan okudu. Özlahlan şöyle dedi: "Eskişehir’de yine bir kadın kocası öyle istediği için öldürüldü. Katil zanlısı eşini sığındığı iş yerinin güvenlik odasının kapısını kırarak, pompalı tüfekle göğsünden vurdu. Halil Kara eşini kendisini aldattığı şüphesiyle öldürdü. Elinde pompalı tüfeğiyle iş yerini basan ve eşini planlayarak, hazırlık yaparak kesin bir niyetle öldürdü. Devlet ise bir kadının daha katledilmesini izledi. Erkek yargı eliyle yine bir kadın katilinin aklanmasına seyirci kalmayacağız. Katil zanlısı kocanın aklanmasına izin vermeyeceğiz."  
 
Basın açıklaması süresince kadınlar tramvayların geçişine izin vermedi. Açıklama sonrasında dağılmakta olan gruba yoldan geçen aralarında kadınların da bulunduğu bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Bir kadın tramvay yolunun kapatan gruptakilere ’Gidin açıklamanızı başka yerde yapın’ dedi. Gruptakilerin tepki göstermesi üzerine kadın elindeki şemsiyeyi kadınlara gösterdi. Araya girenler kadını uzaklaştırdı. Kadınlar bir-kaç kişi ile daha tartıştıktan sonra dağıldı. 
 
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2014, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER