Eski Bakan Bitlis'te Toprağa Verildi

Ankara'daki evinde 86 yaşında hayatını kaybeden eski bakanlardan Kamran İnan, memleketi Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Gayda köyündeki aile mezarlığında toprağa verildi.

Eski Bakan Bitlis'te Toprağa Verildi
Eski Devlet Bakanlarından Edip Safter Gaydalı’nın amcası olan, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Devlet Bakanlıkları görevlerinde bulunan, 4 dönem Bitlis Milletvekilliği yapan Kamran İnan, dün sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Ankara’daki evinde yaşlılığa bağlı nedenlerle yaşamını yitiren İnan’ın cenazesi, Ankara’dan uçakla Muş Havalimanı’na, buradan da cenaze aracıyla alınarak, uzun bir araç konvoyu eşliğinde Gayda köyüne getirildi.
 
Mezarlık girişinde omuzlara alınan İnan’ın cenazesi Gayda Camisi’ne, burada kılınan cenaze namazının ardından tekrar omuzlara alınarak defnedileceği mezarlığına getirildi. Bitlis Müftüsü Abdulkerim Akbaba ve imamların okuduğu dualar eşliğinde İnan’ın cenazesi toprağa verildi.
 
Amcası için köyde düzenlenen cenaze törenine katılan eski Devlet Bakanı Edip Safder Gaydalı, devlete çok büyük hizmetler veren amcasını kaybettiğini belirterek, "Sadece amcamız ve babamız değildi, tüm bölgenin babasıydı. Devlete çok büyük hizmetler verdi. İnşallah onun tuttuğu ışıklı yoldan yürümeye devam etmeye çalışacağız. Bitlis halkının ve tüm Türkiye’nin başı sağolsun" dedi.
 
Cenazenin defnedilmesin ardından mezarlıkta halka hitap eden Gaydalı, büyük bir devlet adamını kaybettiklerini belirterek şöyle konuştu:
 
"Amcamın şöyle bir özelliği vardı. Bitlis’e geldiğinde kendisini karşılaması için 2 arabaya izin vermezdi. O da hep halkını düşündüğündendi. ’Yolda bir kaza olursa ve bunların başına bir şey gelirse, hep üzülürüm’ derdi. Hatta son 4 günde iyice ağırlaştı ve hastaneye yatırmak istedik. Ancak hastaneye yatmak istemedi. Hastaneye yatarsam millet beni ziyarete gelir rahatsız olur. Hastaneyi de kabul etmedi. Evinde hayatını kaybetti. Şimdi eğer sağ olsaydı ve sizi bu kadar kalabalık arabayla görseydi, zannederim hepinizi sopayla kovalardı. Büyük bir devlet adamını kaybettik. Kendisi ’Asla taziyede de oturmayın’ bir vasiyetinde bulundu. Ancak yörenin ve bizlerin teamülü var. Bunda taziye de oturmak gibi. Ama Türkiye’nin her yerinden taziye için insanlar arıyor. Bugün itibariyle Avrupa’dan da çok diplomatlar aradı. Her zaman olduğu gibi bu taziyede de kapımız açık. Gayda da taziyemiz devam edecek. Ankara’dan gelen devlet erkanı ve Avrupa’dan gelen misafirlerimiz için kapımız açık. Allah hepinizden razı olsun."
 
Cenaze törenine eski bakanlar Murat Başesgioğlu, Cemil Erhan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Bitlis Valisi Ahmet Çınar, siyasi parti temsilcileri, dernek ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Kurum Amirleri, bölgenin kanaat önderleri, çok sayıda vatandaş ve HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı da amcasının cenazesine katıldı.
Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER