'Erzurum'un Ayağa Kalkması Lazım'

Erzurum’da düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda köylerdeki kanalizasyon şebekesinin derelere bağlandığını öğrenen Vali Ahmet Altıparmak, "Şu dediğinizi duyan Erzurum ahalisinin ayağa kalkması lazım. Ne demek ’Kanalizasyonu olduğu gibi derelere veriyoruz’? Bunun önüne geçmemiz lazım" diyerek tepkisi gösterdi.

'Erzurum'un Ayağa Kalkması Lazım'
Valilik’te bugün düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Ahmet Altıparmak’ın başkanlığında kaymakamlar, belediye başkanları ve kurum müdürlerinin katılımıyla yapıldı. Vali Ahmet Altıparmak, kamu yatırımları hakkında bilgi verirken hazırlanan 535 projeden 76’sının bittiğini, 385’inin devam ettiğini, 74’üne ise henüz başlanmadığını ve şimdiye kadar 512 milyon lira harcandığı bildirdi.
 
Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürü Mevlüt Vural, ’Doğunun incisi’ diye bilinen Erzurum’da çevre kirliğinin fazla olduğunu belirtti. Eskiden köy olan ve Büyükşehir Belediyesi’nin birer mahallesi olan yerleşim birimlerinden söz eden Vural, "Kanalizasyon sistemi kurulacak diye vatandaşların foseptikleri iptal edilmiş. Yanındaki, yakınındaki derelere bağlanmış. O dereler maalesef şu anda mikrop yuvası haline gelmiş" dedi.
 
Vural’ın sözünü kesen Vali Ahmet Altıparmak, "O karar da zamanında buradaki İl Genel Meclisi’nde verildi. Kanalizasyon yapmayı marifet sanıyorlar. Ama sonucu, getirisi götürüsü ne? İşte o tartışılmamış" diye konuştu.
 
Konuşmasına devam eden ESKi Genel Müdürü Mevlüt Vural, "Geçen Kuzgun Barajı’ndan köylüler geldi. Dediler ki ’Artık balık tutamıyoruz. Köyler bütün atık sularını, hayvan pisliklerini derelerimize, göle, baraja bağladılar. Balıklar ölmeye başladı’. Bingöl tarafından gelen atık sular Tekman’dan Aras Nehri’ne gidiyor. Aras Nehri maalesef pislik çukuru haline dönüştürülmüş. Allah kısmet ederse Erzurum’u belli bir zamanda düzgün hale getireceğiz" dedi.
 
Aras Nehri üzerine şiirler yazıldığını anımsatan Vali Altıparmak, "Aras öyle mi oldu?" diye üzüntüsünü belirtti. Ardından İller Bankası Bölge Müdürü Ünal Esen’den 8 ilçeye kanalizasyon yapıldığını ve atıkların derelere verildiğini öğrenen Vali Ahmet Altıparmak  şunları söyledi:
 
"Şu dediğinizi duyan Erzurum ahalisinin ayağa kalkması lazım. Ne demek yani ’Kanalizasyonu olduğu gibi dereye veriyoruz’? ’Kardeşim herkes kendi foseptiğinde kalsın. Nasıl olsa dereye akıyor. Arıtmaya gerek yok. Nasıl olsa onu verenler kendileri yukarıda kalıyor ya bize dokunmuyor. Bizden sonra da ne olursa olsun’ diyor. Maalesef bu ciddi bir plansızlık. Bunun önüne geçmemiz lazım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na daha önce anlattım. Ama ben bu kadar söylediğiniz anlamda bir ilçenin atığının doğrudan verileceğini düşünmüyordum. Atıkların büyük foseptiklerde dinlendirilerek verileceğini düşünüyordum."
Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2014, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER