Erzurum'da 'Anne Üniversitesi' Hayata Geçti

Erzurum Atatürk Üniversitesi ile merkez Yakutiye Belediyesi’nin çabalarıyla oluşturulan ’Anne Üniversitesi’ projesi hayata geçirildi.

Erzurum'da 'Anne Üniversitesi' Hayata Geçti
Atatürk Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATASAM) ile Yakutiye Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği ‘Anne Üniversitesi’ projesi Kültür Merkezi Mavi Salonda başladı. ’Anne Üniversitesi’ açılışına Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hikmet Koçak, Yakutiye Belediye Başkanı AK Partili Ali Korkut, Vali Ahmet Altıparmak’ın eşi Özden Altıparmak, Rektör Prof.Dr. Hikmet Koçak’ın eşi Sevim Koçak, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk’ün eşi Zuhal Karabörk, akademisyenler ve ’Anne üniversitesi’ öğrencileri katıldı.
 
ATASAM Müdürü Doç. Dr. Ayda Çelebioğlu, Anne Üniversitesinin çeşitli sebepler nedeniyle okuyamayan veya eğitimine devam edemeyen anneler için büyük bir fırsat olduğunu bildirdi. Anne üniversitesine 40 annenin kayıt yaptırdığını ve 8 hafta boyunca çeşitli alanlarda ders verileceğinianlatan Doç.Dr. Çelebioğlu, annelere ilk olarak üniversite yaşamına giriş dersi verileceğini belirtti. Doç. Dr. Çelebiloğlu "Annelerimize üniversite yaşamında nelerle karşılaşabilecekleri ve neler göreceklerini anlatacağız. Annelerimizin en fazla şikayet ettikleri konulardan biri çocuklarıyla iletişim sorunu. Bu yüzden iletişim konusuna ağırlık vereceğiz. Her hafta Cumartesi günü yapılacak dersler arasında değerler eğitimi, insan, kadın ve çocuk hakları, çevre eğitimi de var" diye konuştu.
 
’ANNELER TOPLUMUMUZA ARTI DEĞER KATACAK’
 
Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, kadınların birkaç yıl öncesine kadar giyimlerinden dolayı üniversitelere alınmadığını anımsatarak şu anda güzel bir noktaya gelindiğini bildirdi. Üniversitelerle birlikte yararlı projeler yapmaya her zaman açık olduklarına dikkati çeken Başkan Korkut "Lisede ve üniversitede çocukları olan hanımefendilere güzel bir imkan verildi. Üniversitemizle güzel projelere adım atıyoruz. Belediye olarak bir bilim kurulu oluşturacağız ve daha güzel çalışmalar olacak" dedi. 
 
Vali Ahmet Altıparmak’ın eşi Özden Altıparmak annelerin toplumun ilk öğretmenleri olduğunu, anne eğitimine verilen önemin geleceğe yapılan bir yatırım olduğuna dikkati çekti. Annenin  çocukların eğitiminde önemli bir rol üstlendiğini hatırlatan Özden Altıparmak "Anne Üniversitesi aile içi iletişimin nasıl olması gerektiğini anlatan, annelerimizi sosyal açıdan destekleyen önemli bir projedir. Annelerimizin zamanın şartlarına göre bilgilerini güncellemelerine, özgüvenlerini kazanmalarına ve kendilerini ispatlamalarına imkan tanıyacaktır. İnanıyorum ki anne eğitiminin yaygınlaşmasıyla toplumumuza da artı değerler katılacaktır"diye konuştu.
 
EVLİ VE İKİ ÇOCUK ANNESİ ÇALIKLAR: ÇOK HEYECANLIYIM
 
Anne üniversitesi öğrencilerinden evli ve 2 çocuk annesi Kezban Çalıklar, aile olanaklarının yetersiz oluşu yüzünden okuyamadığını işaret etti. Kezban Çalıklar, şöyle konuştu: 
 
"Benim gibi okuyamamış anneler için bu imkanı tanıyan herkese çok teşekkür ederim. İnanın her zaman içimizden okuyup çocuklarımıza  yardımcı olmak geçiyordu. Elimizden geldiği kadar çocuklarımızı yetiştirirken bunları yapmaya gayret ettik. Fakat nedense hepimizde bir üniversite sırasında oturma hevesi vardı. Arkadaşlarımızın hepsinde de bu istek olduğuna eminim.  Şu anda çok heyecanlıyım. O sıralara oturup bir şeyler öğrenmek istiyorum. Çocuklarımdan birisi üniversiteden mezun oldu diğeri ise okuyor. Umuyorum ki, genç annelerimiz çocuklarını yetiştirirken, burada aldıkları bilgilerle daha iyi bir şekilde fayda olacaklar."
Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2015, 17:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER