Erzurum'da 100 Yaşlıya 9 Ay 'mutlu Yaşam'

Erzurum Halk Sağlığı Müdürlüğü, Atatürk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Elçileri Derneği tarafından düzenlenen ’Yaşlılıkta Mutlu Yaşam’ projesi ile maddi durumu iyi olmayan 100 yaşlının 9 ay sosyal etkinliklere katılımı sağlanıyor. Her yaşlıya bir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencisi eşlik ediyor.

Erzurum'da 100 Yaşlıya 9 Ay 'mutlu Yaşam'
 
Projenin ilk günü evlerinden alınan yaşlılar, otobüslerle merkez Palandöken İlçesindeki Abdurrahman Gazi Türbesi’ne götürüldü. Belediyeye ait tesislerde öğle yemeği ikram edilen yaşlılar, daha sonra türbe ziyaretinde bulundu. Uzun bir aradan sonra sokağa çıktıklarını belirten yaşlılar, gençlerin yardımı ile çam ağaçları arasında yürüyüş yaptı. "Allah devlete zeval vermesin" diyen 100 yaşlıdan biri olan 72 yaşındaki Hamiyet Alaycı, "Uzun bir aradan sonra ilk kez lokantada yemek yedim, yürüdüm ve temiz hava aldım. Çok eskiden geldiğim Abdurrahman Gazi Türbesi’ni ziyaret etme fırsatı buldum. Unutamayacağım güzel bir gün geçirdim. Bizleri sinemaya, tiyatroya ve pikniğe götüreceklerini de bildirdiler. Şimdi sabırsızlıkla o günü bekliyorum. Seçilen yaşlıların arasında olduğum için kendimi şanslı buluyorum" diye konuştu.
 
Yaşlıların yaşam kalitelerinin yükseltmesi amacıyla düzenlenen ve 9 ay sürecek projenin ilk etkinliğini ’Yaşlılarla Yürüyoruz’ olarak belirlediklerini söyleyen Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Eryiğit, yaşlıların baş tacı olduğunu belirtti. Seçilen 100 yaşlı kadın ve erkeği önümüzdeki günlerde sinema, tiyatro, piknik ve gezilere götüreceklerini kışın da gondol lift ile Palandöken Dağı’nı gezdirip, kızakla kaydıracaklarını vurgulayan Eryiğit, ülkemizde yaşlı ve yaşlılıkla ilgili toplumsal kalıplara tarihsel açıdan bakıldığında, Türkiye’de toplum ve aile yaşanımda hızlı ve önemli değişimler olduğunu belirtti. Eryiğit, "Hızlı değişimler toplumsal kurumları, davranış ve değerleri değiştirmiş, ailedeki değişimler yaşlının statüsünü ve fonksiyonlarını etkilemiştir. Yaşlanmaya bakış açısı, yaşlıya bakım sağlamanın ötesinde, toplumla bütünleşme, kaybolan statü ve rollerin yeniden kazanımı, işlevlerin artırılması, boş zamanların etkili değerlendirilmesi gibi konular gündeme getirmiştir. Toplumda yaşlı denilince, olumsuzluklara vurgu yapılmakta, aktif ve sağlıklı yaşlılık süreci geçiren çok sayıda yaşlı değerlendirme dışı tutulmaktadır. Başarılı yaşlanma yalnızca sağlık yönünden değil, aynı zamanda psikolojik ve sosyal yönden de tam bir iyilik halinin varlığını işaret eden bir kavramdır. Sevindirici olan konu, son yıllarda ülkemizde yaşlılığa bakış açısının geleneksel değerler içerisinde yalnızca saygı duyma ve koruma boyutunda kalmayıp, sağlıklı yaşlanma konusunun ele alınması ve bu konuya dikkat çekilmesidir" diye konuştu.
 
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Nuri Bakan amaçlarının toplumda yaşlılık kavramını ve bilincini ön plana çıkarmak ve yaşlı bireylerin yaşam kalitesinin artışına katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Prof. Dr. Bakan, şöyle konuştu:
 
"Milattan önceki yıllarda insanın yaşam ortalaması 18 yıl civarında iken, geçtiğimiz yüzyıl sonunda tahmin edilen 49 yıllık ortalama yaşam süresi beklentisi 2000’li yıllarda 75’lere yükselmiştir. Gelecek yüz yılda ortalama yaşam beklentisinin genel olarak 85-90 yıla çıkabileceği tahmin edilmektedir. Bu yaşam sürelerindeki artış, 21’inci yüzyılda yaşlılığı, ön plana çıkaran en önemli toplumsal olgulardan birisi haline getirmiştir. Günümüzde 600 milyon olan dünyadaki yaşlı birey sayısının 2025 yılında 800 milyon olması beklenmektedir. Yaşlı bireylere yaklaşımlar, toplumdan topluma değişmektedir. Bu bakış açısında, yaşam tarzı ve inançlar ön plana çıkmaktadır. Türk toplumunda yaşlılara bakış açısı diğer dünya ülkelerine göre oldukça iyimserdir. Bunda etkili olan en önemli faktörün, dini değerler olduğu muhakkaktır."
Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2014, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER