Erken Doğan Kuzular Biberonla Besleniyor

Muş merkeze 4 kilometre uzaklıktaki Sütlüce Köy’ünde küçükbaş hayvan yetiştiricileri, anne sütünün yetersiz olması nedeniyle marketten aldıkları sütü biberon ve şırıngalarla kuzu ve oğlaklara içiriyor.

Erken Doğan Kuzular Biberonla Besleniyor
Keçi ve koyunların doğurma dönemi Şubat ayı ortalarından itibaren başladı. Doğum yapan koyun ve keçilerin sütünün yetmemesi üzerine aç kalan kuzular marketten alınan paket sütlerle besleniyor. Yeni doğan keçi ve koyun yavrularına, sütü biberon veya şırınga ile içiren Metin Erikli, "Bazı koyun ve keçiler ikiz doğurduğu için annenin sütü yavrularını doyurmaya yetmiyor. Biz de böyle bir durum meydana gelince, yavru hayvanlara aldığımız hazır sütleri içirmeye başladık. Bunun için biberon veya şırınga kullanıyoruz. Her gün iki defa yavrulara süt vermekteyiz. Bunun yanı sıra yiyebilecekleri yem de veriyoruz" dedi
 
Hayvanlarının yavrularını şırınga ile besleyen Yavuz Sayılgan da, besiciliğin eskisi gibi iyi bir kazanç getirmediğini belirtti. Sayılgan, buna rağmen tüm geçimlerini hayvancılıktan kazandıkları için onlara iyi bakmaya gayret gösterdiklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2015, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER