Erenköy Kız Lisesi'nde Protesto Eylemi

Erenköy Kız Lisesi’nde öğrenciler ile eski mezunlar ve veliler okul müdüresi Saadet Berna Ocakcıoğlu protesto eylemi yaptı. Yaklaşık 500 kişiden oluşan Lise mezunları, okul müdüresinin yaptığı uygulamaları protesto etmek için öğlen saatlerinde okul binası önünde bir araya geldi.

Erenköy Kız Lisesi'nde Protesto Eylemi
"YARI YIL TATİLİNDEKİ TADİLAT OKULUN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİ"
 
Kendilerine EKL (Erenköy Kız Liseliler) grubu diyen grubun iddiasına göre 16 Aralık 2014 tarihinde, Erenköy Kız Lisesi’ne müdür olarak atanan Saadet Berna Ocakcıoğlu, yarıyıl tatili döneminde boya ve tadilat işlemleri başlattı. Ancak bu tadilat ve boya işlemleri sırasında, okulun resim öğretmenleri tarafından,okulun iç duvarlarına 15 yıl önce yapılan balerin figürlü bir çok yağlıboya resmi de boyatmak sureti ile kapattı. Veli, mezun ve öğrencilerden oluşan grup, okul müdüresi Saadet Berna Ocakcıoğlu’nun  karşı çıktıkları bazı uygulamalarını da sıraladı. Bunların arasında Atatürk köşesi ve büstünün küçültülmesi, okulun 104 yıllık tarihinde kazandığı kupaların, madalyaların ve plaketlerin okul açılışında kaldırıp, tepkiler üzerine ancak küçük bir kısmını tekrar sergiye konması, okul demirbaşında yer alan dolap, pano vs eşyalarla, tarihi değer taşıdığı söylenen altın varaklı 2 büyük aynanın da tadilat nedeniyle gönderilmesi, Türk büyüklerinin yer aldığı bölümdeki, Atatürk resminin kaldırılıp, Osmanı Padişah Portrelerini ön plana çıkartılması iddiaları var.
 
SUNAY AKIN : BİR TARİH YOK EDİLDİ
 
Konuyla ilgili olarak konuşan semt sakini Yazar Sunay Akın "Erenköy Kız Lisesi bu toplumun hafızasında çok önemli bir hazinedir. Bir tarihi zenginliktir. Orada antika bir ayna var ki o aynayı ben de çok iyi biliyordum. Bütün mezunların yüzleri hala o aynanın içindedir. Ne yazık ki sadece o ayna değil Mustafa Kemal Atatürk’ün resimleri, her şeyleri, resim öğretmenlerinin sakatlanma pahasına geceli gündüzlü yaptığı resimler, bir tarih yok edildi. İstanbul buna yabancı değil. İstanbul’un hafızası, belleği elinden alınmak isteniyor.Ama bugün şunu gördük ki, EKL gördüğünüz şu dört duvarın arası değil. EKL yetiştirdiği on binlerce, yüz binlerce insanın bağımsızlık, Cumhuriyet ve Atatürk sevgisinde ve yollara taştı" dedi.
 
Erenköy Kız Liselilere destek için gelen CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de," Konunun doğru olup olmadığını, doğru ise gerekenin yapılması için TBMM’ye bir önerge verdiğini" ifade etti. Öğüt, okulu gezip iddiaları yerinde inceleyeceğini de söyledi.
 
DESTEN ÇIKAN ÖĞRENCİLER DE DESTEK VERDİ
 
Bu arada okul içerisinde dersten çıkan öğrenciler de okul müdüresini protesto için bir araya geldiler. Sloganlar attıktan sonra, İstiklal Marşı söylediler.
 
OKULUN KAPILARINI YUMRUKLADILAR
 
Bir grup eski mezun, protesto için okulun demir kapılarını yumrukladı. Gösteriye katılan tüm grup daha sonra Erenköy Kız Lisesi marşını söyleyerek dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2015, 15:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER