Erdoğan Soruları Yanıtladı

İstanbul’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun "Bölgesel Kalkınma için Kaynakların Ortaya Çıkarılması" başlıklı özel toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan soruları yanıtladı.

Erdoğan Soruları Yanıtladı
Dünya Ekonomik Forumu Kurucusu Klaus Schwab’ın Suriye ve Irak’taki gelişmelerle ilgili sorularını yanıtlayan Erdoğan, İngiltere’nin Suriye konusunda aldığı kararı da eleştirdi. Erdoğan, “’Sadece Irak’a giderim’, diyor. Suriye’ye niye gitmiyorsun? Biz Türkiye olarak diyoruz ki, ’Hem Irak hem Suriye... Sadece Irak olmaz. Sadece Suriye de olmaz. Çünkü bölgede terörle mücadeleyi müşterek yürütmemiz lazım. Eğer bunu müşterek yürütmeyeceksek, o zaman siz bu terör müdahalesini geçici olarak bir bölgeye yönelik yapmış olursunuz. Sadece havadan bu iş olmaz. Bu da yalnız kalır. Bunun kara boyutu var. Kara boyutunda şüphesiz ki birinci derecede gerek kuzeyde peşmergeler, gerek Irak ordusu görev almalıdır. Suriye’de aynı şekilde görev almalıdır. Ama koalisyon güçleri içinde buna destek verecek ülkelerin olması halinde tabii bu çok daha güçlü bir şekilde yapılmış olur. Türkiye olarak biz nerede kalacağız. Bu hafta içinde ilgili birimlerimizi oturacağız, değerlendirmemizi yapacağız. Biz de olmamız gereken yerde muhakkak olacağız. Biz bu işin dışında kalamayız. Kendimizi aldatmayalım" diye konuştu.
 
"GEREKEN DESTEĞİ VERELİM"
 
Erdoğan, isim vermeden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerini de eleştirerek, “Bir tane siyasi lider, daha önce ’Niye duruyoruz?’ diyordu. Şimdi ise ’Türk askeri oraya giderse biz buna karşı çıkarız’ diyor. Böyle saçmalık olur mu? Türk askeri sınırda şu anda ne yapıyor? Suriye’den gelecek olanları engellemeye çalışıyor. Bunu böyle yapacağımıza, orada bir güvenli bölgenin oluşmasıyla Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine geçirelim. Aynı şekilde Irak’taki kardeşlerimize gereken desteği verelim. Irak’ta da bir huzur ortamını sağlamak lazım. Dolayısıyla bölgeye huzur gelsin" dedi.
 
"CUMHURBAŞKANI OLMAM BENİ HÜKÜMETİMİZİN ÇALIŞMALARINDAN ASLA ALIKOYMAZ"
 
Türkiye’nin hedefleriyle ilgili bir soruya da yanıt veren Erdoğan, "2023 hedeflerimiz, Başbakanı olduğum partimin bir kenara konulacak hedefleri değil. Bir Cumhurbaşkanı olarak, ’Bu iktidarı nasıl destekleyebilirim?’, bunun bilinci içerisindeyim. Cumhurbaşkanı olmam beni hükümetimizin çalışmalarından asla alıkoymaz. Çünkü 2023 hedefleri hükümetimizin olduğu kadar, benim de hedeflerimdir" dedi. Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla yaptığı görüşmede, kendisinin içerideki sorunlarla ilgilenmesini istediğini, yurtdışı gezileriyle Türkiye’nin dış politikasını dünyaya anlatmayı kendisinin üstlendiğini de vurguladı. Erdoğan sözlerini, "Yoksulların üzerinden geçinen bir dünya bizim için dünya değildir" diyerek tamamladı.
 
İNGİLİZ SUNUCUDAN ÖZEL İSTEK
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, salondan ayrılırken bir İngiliz ekonomi kanalında sunuculuk yaptığı öğrenilen bir kadınla sohbet etti. Erdoğan röportaj isteğinde bulunan İngiliz sunucunun isteğini danışmalarına talimat vererek olumlu cevapladı.
Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2014, 20:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER