Erdoğan Körfez Köprüsü'nün Adını Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, İzmit Körfez Geçişi Son Tabliye Yerleştirme ve İstanbul-İzmir Otoyolu Yalova Altınova-Bursa Gemlik bölümünün açılış törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez köprüsünün açılış töreninde yaptığı konuşmada, köprünün adını ‘Osman Gazi’ olarak açıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise törende yaptığı konuşmada yatırımlara dikkat çekerek Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün de ağustos ayında hizmete açılacağını söyledi.

Projenin, açılışı gerçekleştirilen 40 kilometrelik bölümümün ulaşımda çok önemli rahatlamalar sağlayacağını ifade eden Erdoğan, 1 saatlik süreyi 6 dakikaya indirerek, ‘vakti nakde dönüştürdüklerini’ söyledi.

‘MUASSIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE ÇIKACAK TÜRKİYE İNŞA EDİLİYOR’

“Türkiye’nin yüz akı olacak projeleri ülkemize yakıştıramayanlar var, biz bunları yapalım dedik” diyen Erdoğan, yapmanın yıkmaktan zor olduğunu Mehmet Akif Ersoy’un dizelerinden alıntı yaparak aktardı.

Sözleri tekbirlerle kesilen Cumhurbaşkanı, “Siz ellerinde kitabıyla dolaşan gençlersiniz, onun için sizi kutluyorum. Muasır medeniyetler seviyesine çıkacak Türkiye, böyle inşa ve ihya ediliyor” ifadelerini kullandı.

AK Parti döneminde yapılan yol, köprü ve diğer ulaşım hizmetlerinden bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bağlantı köprüsünün isminin ‘Osman Gazi’ olacağını açıkladı.

Muhalefeti eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Biz önce Hak’tan, sonra halktan aldığımız güçle projeleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz’ dedi.

'ŞEHİRLERİ, İLÇELERİ, YÜREKLERİ BİRLEŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Tabliye yerleştirme töreninin ardından konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, "AK Parti iktidarlarının en önemli hususiyeti hizmette, dava aşkında sürekliliktir. 2002'de, 3 Kasım'da bayrağı devralan Sayın Cumhurbaşkanımız'dan bugüne kadar hep ilk günkü aşkla bu topraklara, bu ülkeye hizmet etmenin aşkını sevdasını yaşadık" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "Biz her gün bu topraklarda taş üstüne taş koymaya, bu topraklarda şehirleri, ilçeleri, yürekleri birleştirmeye devam edeceğiz. Kim ne yaparsa yapsın, birileri terör tuzaklarıyla bu millete tuzak kurmaya kalkarsa onların da hesabını göreceğiz. Durmayacağız, terörle mücadele ederken bu milletin gündeminin sadece terörle işgal edilmesine izin vermeyeceğiz. Hem mücadele edeceğiz hem de bugün olduğu gibi hizmetlerimize devam edeceğiz. Çünkü bu memleketin kaybedecek bir dakika dahi vakti yoktur" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Bakınız son üç hafta içinde, önce Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün son tabliyesini koyduk, yine Cumhurbaşkanımızla birlikte ve 2013 Mayıs'ında 'olmaz' denilen, 'yapılmaz' denilen, 'yaptırmayız' denilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü, inşallah bu ağustosta milletimizin hizmetine sunacağız."

“ÖNCEDEN TÜRKLER TAŞERONDU, ŞİMDİ TÜRKLER ÜSTLENİCİ, YABANCILAR TAŞERON”

Körfez köprüsünün iki yakasını bir araya getiren tören ve Altınova-Gemlik otobanının açılışında konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Sadece Marmara’nın iki yakasını değil, Türkiye’nin iki yakasını bir araya getiren, 50 yıldır gündemde olan dünyanın 4. büyük köprüsünü tamamlamanın haklı gururunu milletçe yaşıyoruz. Bu proje sadece Kocaeli’ne, Yalova’ya, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir’e değil Türkiye’nin nüfusunun üçte birine, toplam milli gelirinin yarısını bulan 7 vilayetimizi Marmara ve Ege’yi birbirine komşu yapıyor.

İzmir’den çıkan bir vatandaşımız İstanbul’a Sabiha Gökçen Havaalanı’na 2 saat 50 dakikada varıyor. İstanbul İzmir git gel 6 saat. AK Parti iktidarına da bu yakışır. Milletimize de en büyük eser yakışır. Bu köprünün maliyeti dünyada küçük ölçekli 50 ülkenin milli gelirinden tek tek fazladır. Türkiye’nin gücünü gösteriyor. 1950 yılında Türkiye’nin gayri safi milli hasılası 8,5 milyar dolardı.

İzmir-İstanbul otoyolu ve Körfez Köprüsü’nün toplam harcaması bu rakamdan daha fazla bir projedir. Bu projeleri Türkler mi yapıyor diye 10 sene önce, 20 sene önce sorsaydınız, ‘Hadi canım, Türkler de nasıl yapacak?’ derlerdi. O zaman yabancılar müteahhit, Türkler taşerondu. Şimdi Türk firmaları projenin ana yüklenicisi, yabancılar da alt yüklenici haline geldi. Türkiye iktidarımızda nereden nereye geldi. İşte bu proje bile tek başına gösteriyor. Bazıları kıskansa, bazılarının hoşuna gitmese de Yavuz sultan Selim Köprüsü’nü yaptık. Dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. İşte biraz sonra adını açıklayacağımız dünyanın 4. büyük köprüsünü de tamamlama safhasına getirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bugün iki yakayı birleştirerek, milletimizi kucaklaştırdık.

Altınova’dan Gemlik’e kadar 40 kilometrelik otoyolun da açılışını gerçekleştiriyoruz. Türkiye’ye yakışan bir proje oldu. Bu projenin hayata geçmesi için ortaya koyduğunuz liderlik ve vizyon, bize gösterdiğiniz yolla, 4 yıl gibi kısa bir sürede bu güzel eseri bu hale getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Bundan dolayı zatı alinize çok teşekkür ediyoruz. Projenin fikir safhasından yapımına kadar Başbakanlığınız döneminde gösterdiğiniz irade için, sizden görevi devralan sayın başbakanımıza teşekkür ediyoruz.

Benden önce görev yapan Lütfü Elvan, Feridun Bilgin bakanımıza teşekkür ediyorum. Karayolcu kardeşlerime, gece gündüz demeden her türlü zor şartlara her türlü tehlikeye rağmen çalışıp ve bu eseri bu hale getiren bütün yüklenici mühendislerine teşekkür ediyorum. Finans kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Dünyanın en derin ekonomik krizi yaşandığı sırada, ‘Biz bu projede varız’ diyen bankacılara teşekkür ediyorum. Bu bayrağa, bu millete güvendiler. Bu köprü ve otoyolun milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2016, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER