'Erdoğan AKP'nin Eş Başbakanı Gibi'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’e geldi ancak gündeme yönelik açıklamayı CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin yaptı. Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğıan’ın Ak Parti’nin eş başbakanı olduğunu öne sürerek, kızı Sümeyye Erdoğan’a yönelik suikast iddiaların CHP ile ilişkilendirilmesini de "Biz bunların paronayaklıklarıyla meşgul olacak değiliz" diye yanıtladı.

'Erdoğan AKP'nin Eş Başbakanı Gibi'
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sanatçılarla ’Geleceği birlikte kuruyoruz’ buluşması için geldiği İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda, partisinin belediye başkanları, milletvekilleri ve çok sayıda aday adayı tarafından karşılandı. Havalimanında bir grup, ’Emeklilikte yaşa takılanlar’ yazılı pankart açtı.
 
Kılıçdaroğlu, partisinin İzmir İl Başkanlığı’nda belediye başkanlarıyla toplantı yaparken basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin yanıtladı. Gürsel Tekin sözlerine Ege Üniversitesi’nde yaşanan olaylarda bıçaklanarak hayatını kaybeden öğrenci Fırat Çakıroğlu’nu anarak, “Ne yazık ki dün gece İzmir’de çok acı olay yaşandı. Bir öğrenci hayatını kaybetti bir öğrenci de ağır yaralandı. Her iki öğrencimizin ailelerine sabır diliyorum. Çakıroğlu’nun ailesine başsağlığı diliyorum. Umut ediyoruz ki acılar son olur ve güvenlik yasasının tartışıldığı bir ortamda bu acı olay üzmüştür" dedi.
 
“AKP’NİN BAŞBAKANI"
 
CHP Genel Sekreteri Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İç Güvenlik Yasası’nın çıkmasını istemesine tepki göstererek, “Güvenlik yasasıyla birlikte anayasa yemini etmesine rağmen AKP’nin eş başbakanı gibi davranan Erdoğan, dün güvenlik yasasının mutlaka geçmesi gerektiğini ifade etti. Bu da güvenlik yasasının Erdoğan’ın köşkünden hazırlanıp gönderildiğini gösteriyor. Bir güvenlik yasası değil sıkıyönetim yasasıdır. Parlamentoda demokrasiye inanan tüm siyasi partiler bu mücadeyi verecektir. Eski cumhurbaşkanını vicdanlı duruşundan dolayı kutluyorum. Sözde başkanlık sistemi tartışmasını başlatan eş genel başkan hatırlarsanız bana Evren Paşa’yı hatırlattı. Evren Paşa da il il dolaşarak Sunalp’a oy istemişti. Şimdi görüyorum ki ’ikinci Evren Paşa hoş geldin.’ Başbakan süreci götüremeyince eski başbakan süreci üstlenmiş oy istiyor" dedi.
 
“MAFYA ÖRGÜTÜ LİDERLERİ BİLE ÇOCUKLARINI UZAK TUTTU"
 
CHP Genel Sekreteri Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan’a yönelik suikast iddialarını ima ederek, şunları söyledi:
 
“Son günlerde bir başka tartışma siyasetçilerin çocukları ve Erdoğan’ın çocuklarıyla ilgilidir. Şunu ifade etmek istiyorum. Anne baba için çocuk çok kıymetlidir. Siyasetçilerin, en azından bildik geçmiş dönemdeki mafya örgütü terör örgütü liderlerinin göstermiş olduğu hassasiyeti göstermemesi çok acı vericidir. Bütün inceleyin kirli işlere bulaşmış mafya örgütleri bile kendi çocukları bu pisliğin dışında tutmuşlardır. Ama ne yazık ki siyasetçiler bu hassasiyeti gösterememiş en kutsal varlık olan çocuklarını evlatlarını bu kirli işlerine siyasetin ana yollarına malzeme etmişlerdir Umut ediyorum ki siyasetçilerin birbirine söyleyecekleri elbette olacaktır ama ailelerini, çocuklarını bu alanlardan muaf tutarlar."
 
“BONZAİ MOLOTOFU GETİRİN BU AKŞAM GEÇİRELİM"
 
CHP Genel Sekreteri Tekin, iç güvenlik yasası konusundaki eleştirilerini şöyle sürdürdü:
 
“Sıkıyönetim yasası ısrarı iktidarın ve Köşk’ün zorlamasıyla devam ediyor. Davutoğlu her çıkışta özellikle toplumun hassas olduğu bonzai, molotof gibi şiddeti andıran meselelerle ilgili ’efendim bunları istemiyorlar geçsin.’ Davutoğlu’na çağrıda bulunuyorum. Bu iki maddeyi bu akşam getirin. Dört siyasi partinin tamamı oy verecektir amacımız bonzai molotof değildir. Sizin iktidarınız döneminde bonzai patlama yapmıştır. Burada AKP’nın ısrarla sıkıyönetim yasası istiyor. AKP diyor ki ’ben yargıyı by-pass etmek istiyorum hakimlere savcılara güvenmiyorum hakim ve savcı görevini il başkanı gibi atamış olduğum valilere, kaymakamlara devretmek istiyorum.’ 81 ilde AKP valileri aynı zamanda kaymakamlık ve yargıç görevi yapacaktır. Bu valilerin durumunu hepimiz biliyoruz. Tamamının AKP valisi olduğunu biliyoruz. AKP bir dönem cumhuriyetleri kaldırmıştı. Birer AKP valisi ile Türkiye’yi ve önümüzdeki dönemde seçimi kontrol etmek istiyorlar. Ne yaparsanız yapın 7 Haziran’da güle güle."
 
“İŞ BANKASI ŞEFFAFTIR"
 
Tekin, basın mensuplarının İş Bankası’na el konacağı yönündeki iddiaları üzerine de “Türkiye ekonomisi çok kırılgan bir dönemi geçiriyor. İş Bankası Türkiye’nin en güvenilir Bankasıdır. İş Bankası ile CHP ilişkisi sokaktaki vatandaş ile İş Bankası ilişkisidir. Bütün buna rağmen İş Bankası’nı bir tartışma konusu yaparak durumun hangi safhaya geleceğini görmemeleri ciddi körlüktür. Bir bankaya operasyon yaptınız ki bunun ekonomik külfeti büyük oldu. İş Bankası şeffaftır" dedi.
 
“BİZ BUNLARIN PARONAYAKLIKLARIYLA MEŞGUL OLACAK DEĞİLİZ"
 
“Avukatın düşkünü derdini mübaşire anlatır. Bunlara acıyorum Cumhurbaşkanı’na da Başbakan’a da üzülüyorum. Ne kadar çaresiz kalmışlar. Devletin tüm kurumları, istihbarat kurumları ellerinde çıkıp bu lafları ediyorlar. Böyle bir zavallılık olabilir mi? Çıkarın belgeleri bilgileri. 10 yıldır ’yargıda Alevi ve solcular var darbeciler var diyorlar. Ergenekon soruşturmaları, Balyoz, biz bunların sürekli bunların paranoyaklıklarıyla meşgul olacak değiliz. Korkularını anlıyoruz sıkıyönetim yasası ile getirerek 17- 25 Aralık’a bulaşanları nasıl koruyabiliriz? Ali Babacan’a soruldu. ’Önümüzdeki dönemde kapsamlı bir yolsuzluk yasasını getireceğiz’ diyor. Kılıçdaroğlu cam gibidir arkasında çocuklarının pisliği yoktur."
 
“HUKUK İŞLESE ZATEN EL KONACAK"
 
CHP Genel Sekreteri Tekin, dün yaptığı “8-9 Haziran’da kirli medyaya el koyacağız" sözlerinin AK Partili iki vekil tarafından eleştirildiğini hatırlatarak, “Kirliliğe ve yasadışı işlere bulaşmış gazetelere el koyacağız. Hukuk işlemiş olsa bu gazetelere el konacak zaten ama dün ’sözde vekillim’ diyen iki vekil yazarın çıkışları oldu. Binlerce gazeteci varken siz neden üzerinize alındınız? Hürriyet, Milliyet, Vatan, Yeni Çağ alınganlık içinde olmazken siz bu alınganlığı gösterdiniz" dedi.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin İzmir il binasından ayrılırken Şair Eşref Bulvarı’nda esnafla tokalaştı, bir cep telefonu mağazasının açılış kurdelesini kesti, gençler ve çocuklarla selfie çektirdi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER