Enver Paşa'yı Unutmaya Hakkımız Yok

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Yakup Mahmudov, Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’ni anlatırken "Enver Paşa’yı unutmaya hakkımız yok" dedi.

Enver Paşa'yı Unutmaya Hakkımız Yok
Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen 1’inci Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi konulu sempozyuma Vali Ahmet Altıparmak, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan,  Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü Başkanı  Prof. Dr. Yakup Mahmudov, akademisyenler, belediye başkanları, kaymakamlar ve öğrenciler katıldı. Vali Ahmet Altıparmak, Birinci Dünya Savaşı’nda Doğu Cephesi Sempozyumu’nun 100’üncü yılında Erzurum’da düzenlendiğini belirtti. Savaşın sebep, sonuç ve etkilerinin hala devam ettiğini söyleyen Vali Altıparmak, özellikle gençlerin tarihini  ve geçmişi bilmesi gerektiğinin önemine değindi. 
 
Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü Başkanı  Prof. Dr. Yakup Mahmudov, Haçlı Seferleri’nden sonra Türk dünyasına karşı ayaklanmaların durmadan devam ettiğini, Türk’ün Türk’le karşı karşıya gelmesine sebep olunduğunu söyledi. Fatih Sultan Mehmet’in Uzun Hasan ile, Şah İsmail’in Yavuz Sultan Selim’le  savaşmasına neden olunduğunu anlatan Prof. Dr. Mahmudov, bu şekilde tarihteki Türk imparatorlukların hepsinin yok edildiğini iddia etti. Türk devletçiliğinin sonunun 1’inci Dünya Savaşı’nda Osmanlı’nın topraklarının bölüştürülerek getirileceğini anlatan Prof. Dr. Mahmudov, bunun savaşın sebepleri arasında yer aldığını anımsattı. Prof. Dr. Mahmudov, şöyle konuştu:
 
“Eğer Osmanlı Devleti içinden Türkiye Cumhuriyeti çıkmasıydı batı siyaseti Türk devletçiliğinin sonunu getirecekti. Geçmişten ve tarihimizden ibret dersi almalıyız. Tarihte en vahşi gaddarlık Türk-İslam dünyasına karşı yapıldı.  Bize karşı soykırımlar hayata geçirildi. Bu unutulmamalıdır. Bu savaş sırasında Ermeniler öz devletine arkadan kurşun sıktılar. Ama sanki Türk halkı Ermenilere karşı soykırım yapmış gibi gösterildi ve dünya da bunu kabullendi.” 
 
Azerbaycan topraklarının ellerinden gittiğini anlatan Mahmudov, “Bizim topraklarımız büyük devletlerin ve çok teessüf ederimki Osmanlı’nın da tensibiyle Ermenilere verildi.  Tarihte şahsiyetleri tenkit edebiliyorlar. Kusur buluyorlar. Ama zor durumlarda faaliyet gösteren devlet adamlarını unutmaya bizim hakkımız yoktur. O yüzden Enver Paşa’yı unutmaya hakkımız yok. Osmanlı’da bir grup, kenarda olan toprakları Ermenilere verme taraftarıydı. Ama Enver Paşa diyordu ki, ‘Çıbanı kökünden temizlemek lazım.’ Çıban kökünden temizlenmezse bunlara devlet verilirse nice olur. Ona Talat Paşa da hak veriyordu. Batı’nın etkisinde Ermeni topraklarını Türkiye tanıdı. Tarihte bu sahne tekerrür etmemelidir. Biz insan öldüren değil yaşatanız. Tarihizime sahip çıkalım” diye konuştu.
 
Öte yandan Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Tarih Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Yakup Mahmudov, soykırım gerçeğini anlatan kitaplarını Atatürk Araştırma Merkezi’ne hediye etti.
 
 
       
Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2014, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER