Engellilere İş Garantili Meslek Kursu

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Adana Şubesi ile İŞKUR işbirliğinde yapılan zihinsel ve fiziksel engellilere yönelik 4 ay sürecek adli takip elemanı ve çağrı merkezi operatörü meslek edindirme kursu başladı.

Engellilere İş Garantili Meslek Kursu
Engellilerin kişisel eğitimi için çeşitli projelere imza atan TSD Adana Şubesi’nin adli takip elamanı ve çağrı merkezi operatörlüğü projesi İŞKUR tarafından kabul edildi. Derneğin eğitim sınıfında başlayan ve 4 ay sürecek kurs sonrası taahhüt anlaşması yapılan bir şirket, 12 kursiyerden 4’ünü bünyesine katacak. Türkiye’de engellilerin hayata kazandırılması için yapılan bu tür projelerin ilk örneğine 2003 yılında imza attıklarını belirten Sakatlar Derneği Şube Başkanı Halis Kassap, engellilerin devletin temelini oluşturduğunu, engelsiz yaşam için hazırladıkları projeleri hayata geçirmeyi sürdüreceklerini söyledi.
 
’İŞ BAŞVURULARI OLUMSUZ SONUÇLANIRDI’
 
2003’te yaptıkları bilgisayar operatörlüğü projesiyle Türkiye’ye örnek olduklarını ifade eden Kassap, şunları söyledi:
 
"Projemizin faaliyete geçmesinin ardından diğer illerde de projeler ortaya çıktı. Bununla birlikte Türkiye’nin bir çok ilinde engelliler eğitimlerini tamamlayıp, sertifikalarını da alıp iş sahibi oldu. Önceden engelliler iş başvurusu sırasında ’Ne iş yaparsın?’ diye sorulduğunda ’Elimden gelen her işi yaparım’ diyordu. Ancak iş başvuruları ellerinde sertifikaları olmadığından yetersiz görüldükleri sebebiyle olumsuz sonuçlanıyordu. Şimdi eğitimleri sonrasında aldıkları sertifikalarla başvurduklarında iş bulabiliyorlar."
 
2015 yılına kadar 2480 engelliye çeşitli alanlarda kurslar verdiklerini anlatan Kassap, kursiyerliği başarıyla tamamlayan bin 250 kadar üyelerine istihdam sağladıklarını kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER