Engelliden 'Ağır İş Yaptırılıyor' İddiası

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (BEÜ) taşeron firmanın engelli kadrosunda temizlik işçisi olarak çalışan 45 yaşındaki Celal Çelikkan, ’ağır işte çalışamaz’ raporu olmasına rağmen ağır işlerde çalıştırıldığını, piyano taşıttırıldığını iddia etti.

Engelliden 'Ağır İş Yaptırılıyor' İddiası
3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene katılan evli ve 3 çocuk babası Celal Çelikkan, 6 yaşındayken evlerinin kömürlüğünde bulduğu dinamitin elinde patlaması sonucu sağ gözü ile sol elinin 4 parmağını kaybettiğini söyledi. Yüzde 43 iş göremez raporu olan Çelikkan, 2.5 yıl önce Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü’ne iş başvurusu yaptığını ve BEÜ’de taşeron firmaya bağlı olarak engelli kadrosunda işe yerleştirildiğini belirtti. ’Ağır işte çalışamaz’ raporu olmasına rağmen üniversitede ağır işlerde çalıştırıldığını, piyano taşıttırıldığını ileri süren Çelikkan, şöyle konuştu:
 
"Ağır işlerde çalıştığım için 7 ay önce sol dizimden menüsküs ameliyatı oldum. Diğer dizim de aynı şekilde. İki dizim de mahvolmuş durumda. Özürlü olduğumu defalarca söylememe rağmen bana ’çalışacaksın, yoksa yazını yazarım’ diyerek tehdit ediyor, psikolojik baskı uyguluyorlar. Aynı şeyler tekrar yapılırsa dava açacağım."
 
Temizlik firması müdürü Mehmet Eser ise personelinin iddialarını yalanladı. Eser, Celal Çelikkan’ın sadece bez ile toz aldığını, ancak görevini yapmadığı için daha önce savunmasının alındığını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER