banner9

Engeline Rağmen Çobanlık Yapıyor

Zonguldak’ın Devrek İlçesi Oğuzhan Köyü’nde doğuştan sağ bacağı diğerine göre kısa olduğu için koltuk değneğiyle yürüyebilen 43 yaşındaki İsmail Durmuş, çobanlık yaparak yetiştirdiği koyunları satıp iki oğlunu okutuyor.

Engeline Rağmen Çobanlık Yapıyor
1992’de şeker hastalığından ölen babası Muharrem Durmuş’dan kalan 900 lira emekli maaşı alan 2 çocuk babası İsmail Durmuş, besicilik yaparak aile bütçesine ek gelir sağlıyor. İsmail Durmuş, engeline rağmen son 10 yıldır yaz aylarında yetiştirdiği koyunları meralarda otlatırken, kışın ise ahırda besliyor. Şu anda 40 koyunu bulunan İsmail Durmuş, Kurban bayramlarında ve talep olması durumunda diğer günler yetiştirdiği koyunları satarak birisi üniversite, diğeri liseye giden iki oğlunu okutuyor. Evin ve çocukların ihtiyacını karşılamak için çalıştığını söyleyen İsmail Durmuş, şöyle konuştu:
 
"2 koyun ile bu işe başladım. Şimdi 40 koyunum var. Yakın bir zamanda bunların bazıları doğum yapacak. Boşta durmak, yatmak iyi değil. Hayatımızı sürdürmek zorunda olduğumuz için severek bu işi yapıyorum. Bazen insanlar, ’Bu işi nasıl yapıyorsun, nasıl geziyorsun?’ diyerek şaşırıyor. Ben de ’Severek yapıyorum, hiçbir şey hissetmiyorum’ diye cevap veriyorum. Ben kendimi engelli görmüyorum."
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2015, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER