Engel Tanımayan Yaşamıyla Siyasete Hazırlanıyor

Kocaeli’de yaşayan evli 4 çocuk babası yürüme ve görme engelli 38 yaşındaki Murat Keleş, memleketi Erzurum’dan AK Parti milletvekili aday adayı olmaya hazırlanıyor.

Engel Tanımayan Yaşamıyla Siyasete Hazırlanıyor
Murat Keleş, 1977 yılında Erzurum’un Oltu İlçesi’nde iki eşli babanın 25 çocuğundan 24’üncüsü olarak dünyaya geldi. İstanbul Gebze İmam Hatip Lisesinde eğitimine devam ederken, banliyö treninde düşmek üzere olan bir kadına yardım edince kendisi de trenden düşüp bacaklarını kaybetti. Murat Keleş, bedensel engelli olduktan sonra, sevdiği kızı vermedikleri için kaçırmaya giderken 1995 yılında trafik kazası geçirerek gözlerini kaybetti. Herşeye rağmen pes etmeyen, bir kamu kurumunda çalışarak malulen emekli olan Keleş, kendisini engelli olarak kabullenen sevgilisiyle 18 yıldır mutlu bir evlilik sürdürüyor.
 
’SENİN AYAKLARIN GÖZLERİN YOKSA, BENİM VAR’
 
Engelliler için bugüne kadar çeşitli projeler hazırladığını belirten Murat Keleş, 62 il, 12 ülkeye giderek engellilerin sorunlarını dinlediğini belirtti. Engellilere evde bakım ücreti verilmesinin mimarlarından birinin de kendisi olduğunu söyleyen Murat Keleş, milletvekili seçilirse tüm engellilerin sesi olacağını aktardı. 2011 yılında da AK Parti’den milletvekilliği aday adayı olduğunu kaydeden Murat Keleş şunları söyledi:
 
"Bacaklarımı kaybettikten sonra sevdiğim kızı başkasına vereceklerdi. Kaçırmaya giderken ikinci kez kaza yaptım ve gözlerim görmez oldu. Tam ümidimi kesmişken sevdiğim bana ’Senin ayakların, gözlerin yoksa benim var. Hayatta beraber görür, beraber yürürüz’ dedi. Evlendik ve 4 çocuğumuz oldu. Yürüyemiyor ya da göremiyorum diye pes etmedim. Sevdiğim kadınla tüm engelleri aştık. Engelli isterse Ağrı Dağı’nın zirvesine, Everest’e çıkar. Engelli isterse okyanusu yüzerek geçer. Türkiye’de engeliler için de bir bakanlık olmalı. Eğer milletvekili seçilirsem engellilerin tüm sorunlarını çözeceğim. Engellilerin sesi olacağım."
 
’ENGELLİLERİN İÇ DÜNYASINI TANIMAK LAZIM’
 
AK Parti iktidarıyla birlikte engellilerin çağ atladığını savunan Murat Keleş konuşmasına şöyle devam etti:
 
"AK Parti hükümeti engellilere evde bakım ücreti verdi. O projenin mimarlarından birisi de benim. Bu ücret engellileri sokakta dilenmekten, kaldırımlarda oturmaktan kurtardı. İşe girdi engelliler. Çalışamayanlara maaş verildi. Milletvekili olursam gelecekte engelliler için yaşayan, yaşatılan, huzur ve barış içinde bir ortam hazırlayacağım. Tüm engellileri evlerinde iş yapabilir hale getireceğiz. Sokakta, caddede, kaldırımda engelilerin sorunlarını onlarla birlikte yürüyüp tespit edeceğim. Engelliyi engelliden iyi kimse anlayamaz. Engellinin iç dünyasını anlamaya yönelik projelerim var. Engelli neden huzursuz? İç dünyasını tanımak lazım onların. Engelliyi hayattan koparan, isyana götüren, pasifize eden nedenleri araştıracağız. Sadece engelli değil engellinin bakımını yapanların da sorunlarını çözeceğiz."
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER