En Kritik Toplantılardan Biri

Yüksek Askeri Şura, Başbakan Yıldırım’ın çağrısıyla toplanacak. 53 general ve amiral ile çok sayıda albayın terfi ve emeklilikleri belirlenecek. Yüksek Askeri Şura'nın ne zaman yapılacağı belli oldu. Şura, 2 Ağustos Çarşamba günü Çankaya Köşkü'nde toplanacak. Şura çalışmaları bir günde tamamlanacak.

En Kritik Toplantılardan Biri

Yüksek Askeri Şura, Başbakan  Binali Yıldırım başkanlığında 2 Ağustos Çarşamba günü toplanacak. Çankaya  Köşkü'ndeki toplantıya bazı bakanlar ilk defa katılacak, bazı bakanlar ise yeni  görevleriyle masadaki yerini alacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Başbakan Yıldırım  başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura, olağan toplantısını 2 Ağustos Çarşamba günü  Çankaya Köşkü'nde yapacak.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişiminin ardından yapılan  değişiklikler kapsamında şura toplantılarının ağustos ayında yapılması  zorunluluğu kaldırılmış, bunun yerine toplantının başbakanın çağrısıyla ihtiyaç  duyulan zamanlarda yapılması kararlaştırılmıştı.

Başbakan Yıldırım'ın çağrısı üzerine Yüksek Askeri Şura toplantısı  teamüllere uygun olarak ağustos ayının başında yapılmasına karar verildi.  Başbakan Yıldırım başkanlığındaki şura üyeleri toplantı öncesi Anıtkabir'i  ziyaret edecek.

"Çok gizli" nitelikli toplantı bir günde tamamlanacak. Toplantıda FETÖ  ile mücadele kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerindeki çalışmaların yanı sıra  albay, general/amiral terfi ve atamalarının gündeme gelmesi bekleniyor.

ÇANKAYA KÖŞKÜ'NDEKİ 3'ÜNCÜ TOPLANTI

Darbe girişimi sonrasında Yüksek Askeri Şuranın yapısında da  değişikliğe gidilmişti.

Daha önce Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki "Çakmak Salonu"nda  yapılan "çok gizli" nitelikli toplantı, Çankaya Köşkü'nde yapılmaya başlanmış,  üyelerinde de değişiklik olmuştu. Çankaya Köşkü'ndeki ilk şura toplantısı darbe  girişimi sonrasında Başbakan Yıldırım başkanlığında 28 Temmuz 2016'da  gerçekleştirilmişti.

Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'ndeki ikinci şura toplantısı ise  23 Ağustos 2016'da yapılmıştı. Özellikle görev süresinin uzatılması uygun görülen  albaylarla ilgili konuların ele alındığı toplantıda şura yeni yapısıyla ilk defa  toplanmıştı.

Şuranın yapısındaki değişiklikle başbakan yardımcılarının yanı sıra  adalet, dış ve içişleri bakanları da toplantılara katılmaya başlamış, ordu ve  donanma komutanlarının şura üyelikleri kaldırılmıştı.

Böylelikle başbakan başkanlığında toplanan şuranın üyeleri genelkurmay  başkanı, başbakan yardımcıları, adalet bakanı, dışişleri bakanı, içişleri bakanı,  milli savunma bakanı ve kuvvet komutanları olarak yeniden belirlenmişti. Ayrıca  daha önce Genelkurmay Başkanlığınca yürütülen şuranın sekretarya hizmetlerini  yürütme görevi Milli Savunma Bakanlığına devredilmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 10:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER