'En Büyük Başarı MİT'in'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  IŞİD’in 11 Haziran’da kaçırdığı Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ve ve 48 Türk’ün bu sabaha karşı kurtarılıp Türkiye’ye getirilmesini değerlendirirken, "Kadını, çocuğu, erkeği, görevlisi ve siviliyle kurtulmuş olan o yurttaşlarımızı can yüreğimden tebrik ediyor, selamlıyorum, bağrıma basıyorum. Başta Başbakanımız olmak üzere hükümetimize teşekkür ediyorum. Şüphesiz en büyük başarı Milli İstihbarat Teşkilatımızın.'' Diye konuştu.

'En Büyük Başarı MİT'in'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’daki Vanlı işadamlarının düzenlediği toplantıya katıldı. Burada IŞID tarafından alı konulan ve bu sabah serbest bırakılan 49 Türk rehine ile ilgili açıklama yaptı. Alıkonulan 49 kişiden 3’ünün yerel, diğerlerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu belirten Arınç, şunları söyledi:
 
"Hükümet, millet olarak da hepimizin gönlü bu kardeşlerimizdeydi. Her gün açıklama yaparken ailelerini ve milletimizi teskin etmek düşüncesi ile ’Kısa zamanda kavuşacağız kucaklaşacağız. Merak etmeyin bulundukları yeri biliyoruz. İrtibatlarımız var. Ama kazasız- belasız kurtulmaları için burunlarının bile kanamaması için çalışıyoruz’ demiştik. Bu sabah saatlerinde takriben 05.00 gibi 46 yurttaşımızın hamdolsun diğer 3’ü orada mı kaldı bize mi geldi bilemiyorum. Başbakanımızı Azerbaycan’a uğurladık. Vekalet görevi bendeydi. Dünkü gelişmeler sınırdan içeri girişler şeklindeydi. Ancak kulağımız bu kardeşlerimizde gelecek haberi bekliyordu. Gece saatlerinde bazı görüşmelerimiz oldu. Sabahta bu hayırlı haberi duyduk."
 
Programını değiştirerek, Ankara’ya gideceğini belirten ve toplantıya katılan iş adamlarına veda eden Arınç şunları söyledi:
 
"Dışımızda gelişen olaylar Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. 4 yıldan bu yana Suriye, birkaç yıldan bu yana da Irak’a ortaya çıkan yeni gelişmeler Türkiye’yi çok yakından ilgilendiriyor. Güvenliğimiz, sosyal politikalarımız açısından, siyasi sebeplerden dolayı ilgilendiriyor. Bildiğiniz gibi Türkiye’de de yeni bir hükümetimiz kuruldu. Sayın Başbakanımız Cumhurbaşkanı oldu. Sayın Davutoğlu yeni genel başkan, Başbakan oldu. Güvenoyu alarak vazifesine başladı. Önce Kıbrıs’a bir ziyaretimiz oldu. Şimdi Azerbaycan, daha sonra da Birleşmiş Milletler de Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılacağı, Dışişleri Bakanı, Milli Savunma Bakanımızın da katılacağı toplantılar yapılacak. Gelişmeleri takip ediyoruz. Bütün bu olumsuz yöndeki gelişmelerin hepsinin üstesinden geleceğiz. Hükümetimiz güçlü, milletimiz birlik ve bütünlük içersinde. İnşallah son yaşanan endişe verici olayların hepsinin ortadan kalktığını, Türkiye’nin dış politikalarının ne kadar isabetli, ne kadar insancıl ve ne kadar vicdanlara yönelik bir politika olduğunu sadece biz değil, bölgemiz ve bütün dünya görmüş olacak. Kadını, çocuğu ile erkeği ile görevlisi ve siviliyle kurtulmuş olan o yurttaşlarımızı can yüreğimden tebrik ediyorum. Selamlıyorum, bağrıma basıyorum. Başta Başbakanımız olmak üzere Hükümetimize teşekkür ediyorum. Her gün uykular kaçacak biçimde bu olay takip edilmişti. Şüphesiz en büyük başarıda Milli İstihbarat Teşkilatımızın o günden bu yana yerel bütün unsurları işin içersine koymak suretiyle kazasız, belasız yurttaşlarımızın Türkiye’ye getirilmesiydi. Bu görevi alnımızın akıyla İstihbarat Teşkilatımız ifa etmiştir. Ona yardımcı olan unsurlara da çok teşekkür ediyorum. İnşallah Türkiye’yi güzel günler içinde hep beraber göreceğiz."
Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2014, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER