banner51

'En Beğenilen Şirketleri'ni Açıkladı

CAPİTAL Dergisi’nin 2014 Yılı Türkiye’nin En Beğenilen Şirketi Ödülünü Turkcell aldı. Koç Holding ikinci, Coca-Cola Türkiye de üçüncü oldu. Törende 37 ayrı sektörde ilk sırayı alan şirketlere ödüleri verildi.

'En Beğenilen Şirketleri'ni Açıkladı
 
İş ve ekonomi dergisi Capital ile finans ve mali işler alanında danışmanlık hizmetleri sunan İngiltere merkezli markası Badenoch&Clark işbirliğinde gerçekleştirilen “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri 2014” araştırmasında dereceye giren şirketler, Conrad İstanbul’da düzenlenen bir gecede ödüllendirildi. Geceye, Doğan Burda Yönetim Kurulu Başkanı Paul Berhard Kallen, Doğan Holding CEO’su ve Doğan Burda yönetim kurulu üyesi Yahya Üzdiyen, Doğan Burda yönetim kurulu murahhas üyesi ve Hürriyet Gazetesi yazarı Mehmet Yılmaz, Capital ve Ekonomist dergilerinin Yayın Direktörü Rauf Ateş, Badenoch&Clark Türkiye Genel Müdürü Semira Demir, Adecco Doğu Avrupa Bölge Direktörü Tibet Eğrioğlu, T-System Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu’nun da aralarında bulunduğu iş dünyasından birçok isim katıldı.
 
Türkiye’nin en beğenilen şirketleri, Capital, GfK araştırma şirketi ile birlikte gerçekleştirdiği 2014 araştırmasında, 650’nin üzerinde firma ve 1620 orta ve üst düzey yöneticinin değerlendirmeleriyle seçildi. Ödül töreninde de Türkiye’nin en beğenilen ilk 3 şirketine ve 37 sektörün birincilerine ödülleri takdim edildi.
 
"İLK YIL ARAŞTIRMA ŞİRKETİ TERK ETMİŞTİ BİZİ"
 
Capital ve Ekonomist dergilerinin Yayın Direktörü Rauf Ateş gecenin açılışında yaptığı konuşmasında, zamanın çok hızlı geçtiğini belirterek, "Bu araştırmayı ilk yaptığımızda önce araştırma şirketine sonra da iş dünyasına yeni bir fikri anlatmak ikna etmek gerekti. Beğenilenler var, birde beğenilmeyenler var. Birinci olanlar, ikinci olanlar.. ilk yıl zordu zaten araştırma şirketi de müşterilerinden gelen yoğun terk etmişti bizi ama aradan epey bir zaman geçti. Yeni sektörler ekleyerek geldik. Artık kimse ’Biz niye yokuz?’ diye protesto etmiyor. Araştırma şirketi ’müşterilerimizden baskı geliyor biz bu işi bırakacağız’ demiyorlar. Herkes aşağı yukarı bunun önemini anladı ve bize gelen talepler ’Biz nasıl daha iyi yerlere gelebiliriz. Bunu nasıl çözebiliriz?’ yönünde dolayısıyla alınan mesafe hakikaten iyi. Çünkü artık çok sayıda şirket var. Her sektörden benzer işe yapan, çok iyi performans gösteren, kar eden, ihracat yapan, on binlerce kişi çalıştıran, benzer şirketler var ama çok azı aralarında daha fazla insan tarafından beğeniliyor" ifadelerini kullandı.
 
"BİZ BU ÇALIŞMA İLE SAYGINLIĞA DA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUZ"
 
Ateş konuşmasına şöyle devam etti:
 
"680 bin şirket var sanıyorum 60 milyon lira üzerinde ciroya yakın şirket var 1000 tane şirket Türkiye’de. Bir bölümü bunların çalışılmak için can atılıyor. Bir bölümünde insanlar teknoloji, bir bölümünde sosyal sorumluluğu beğeniyorlar. Bu araştırma aslında bu tip şirketlerin bir araya geldiği. Herkesin kendini görebildiği bir çalışma. Artık şirketler ’ben çok kar ediyorum, ihracat ediyorum, en çok çalışan bende’ diyerek bir yere varamadıklarını anladılar. Biz bu çalışma ile müthiş bir şekilde itibarı, saygınlığa da dikkat çekmek istiyoruz. Geçenlerde Amerika’da bir araştırma yayınlandı: ’Bireyler ve müşterilerin yüzde 60 bu tip listelere giren, saygınlığı ve itibarı olan şirketlerden alışveriş yapmak istiyorlar. Yine benzer rakamlardaki çalışanlar da, yetenekli insanlar da, bu tip şirketlere dahil olmak istiyorlar. Zaten buradaki şirketlerin yöneticileri, sahipleri de biliyorlar ki, en yetenekli insanlar bir şekilde diğer şirketlerdense kendi şirketlerini tercih ediyorlar’ o nedenle biz bunu önemsiyoruz ve aradan geçen yıllar büyüterek getirmişiz."
 
EN BEĞENİLEN ŞİRKET TURCELL
 
En Beğenilen Şirket ödülünü Turkcell’in Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Capital ve Ekonomist dergilerinin Yayın Direktörü Rauf Ateş ve Adecco Doğu Avrupa Direktörü Tibet Eğrioğlu’ndan aldı. Kocabaş ödül sonrasında yaptığı konuşmada, "Bu ödülü aldığımız için son derece onurluyuz, gururluyuz. Bu ödülü tüm Turcell ailesindeki 80 bin ekosistemimizle birlikte. Ve aslında 35 milyon müşterimiz adına alıyorum. Yeni dönem, heyecanlı bir dönem 2015’de Türkiye’ye 4G geliyor. 4G demek teknoloji demek, hız demek, hayatımızda farklı bir dönüşüm demek, bu yolculukta hep birlikte olmayı, birlikte değerli sonuçlar ortaya koymayı diliyoruz. Ödüle layık olan tüm kurumları tebrik ediyoruz" dedi.
 
En beğenilen Üçüncü şirket olan olan Coca- Cola Türkiye’nin Kafkasya ve Orta Asya Bölüm Başkanı Galya Frayman Molinas ödülünü Rauf Ateş’den aldı. Molinas da ödülü olmaktan dolayı onur duyduğunu belirterek, "Gerçekten Capital’e gönül dolusu tebrikler. Bu yarışmayı bir sefer yapmak, iki sefer yapmak neyse de 15 kere arka arkaya, sürekliliğini tutarak, tutarlı bir şekilde yapmak gerçekten tebriği hak ediyor. Bu ödül bizim için çok değerli, çok anlamlı neden? Çünkü biz 50’inci yılımızı bitirdik Türkiye’de bunun gururunu yaşıyoruz. Bu 50 yılda hep değer katma gayesiyle çalıştık bundan sonra da öyle olacak" diye konuştu. Öte yandan en beğenilen ikinci şirket ödülünü kazanan Koç Holding’in bugün yapılan genel kurul toplantısı nedeniyle törene temsilci gönderemediği ve ödülün daha sonra verileceği açıklandı.
 
Tören, 37 ayrı sektörde ilk sırayı alan şirketlere ödüle verilmesinin ardından toplu fotoğraf çekilmesinin ardından sona erdi.
 
Gecede ödüle layık görülen firmalar şunlar:
 
EN BEĞENİLEN ŞİRKETLER
 
Türkiye’nin En Beğenilen Şirketi: TURKCELL
 
Türkiye’nin En Beğenilen İkinci Şirketi: KOÇ HOLDİNG
 
Türkiye’nin En Beğenilen Üçüncü Şirketi: COCA-COLA TÜRKİYE
 
SEKTÖRLERE GÖRE EN BEĞENİLENLER
 
Akaryakıt: SHELL & TURCAS PETROL
 
Ambalaj: POLİNAS
 
Aracı Kurumlar: İŞ YATIRIM
 
Bankacılık: GARANTİ BANKASI
 
Bilişim: MİCROSOFT
 
Bireysel Emeklilik: ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK
 
Bisküvi Çikolata: ETİ
 
Boya: BETEK BOYA
 
Çimento: AKÇANSA
 
Dayanıklı Tüketim: BSH
 
Demir Çelik: EREĞLİ DEMİR ÇELİK
 
Enerji Sektörü: ENERJİSA
 
E-Ticaret: SAHİBİNDEN.COM
 
Faktoring: YAPI KREDİ FAKTORİNG
 
Hava Yolu Taşımacılığı: THY
 
Hazır Giyim ve Mağazacılık: LCW
 
Alkollü İçecek: MEY İÇKİ
 
Alkolsüz İçecek: COCA-COLA TÜRKİYE
 
İlaç: NOVARTİS
 
İnşaat: ENKA
 
Kargo nakliye: EKOL LOJİSTİK
 
Kişisel bakım ve kozmetik: P&G
 
Leasing: YAPI KREDİ LEASİN
 
Mobilya: IKEA
 
Oluklu Mukavva: MONDİ TİRE KUTSAN
 
Organize Perakende: MİGROS
 
Otel ve Konaklama: FOUR SEASONS
 
Otomotiv: MERCEDES-BENZ TÜRK
 
Reklamcılık: TBWA
 
Seramik ve Yapı Malzemeleri: ECZACIBAŞI VİTRA
 
Sigorta: ANADOLU SİGORTA
 
Süt ve Sütlü Mamüller: PINAR
 
Telekominikasyon: TURKCELL
 
Temizlik: UNİLEVER
 
Turizm ve Acente: ETS
 
Tüketici Elektroniği : ARÇELİK
 
Yönetim Danışmanlığı: MCKİNSEY
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2015, 04:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER