Emniyet Önünde Tek Kişilik Eylem

Eskişehir’de 27 Eylül 2012 tarihinde meydana gelen trafik kazasında oğlunu kaybeden emekli polis memuru baba Volkan Topçu, Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü binası önünde tek kişilik eylem yaptı.

Emniyet Önünde Tek Kişilik Eylem

Yıldıztepe Mahallesi Şehit Yüzbaşı Tuncer Güngör Caddesi’nde Burak Topçu (23) idaresindeki 06 RFR 07 plakalı motosikletle B.O. (38) yönetimindeki 26 A 4849 plakalı polis aracının çarpışması sonucu olay yerinde hayatını kaybeden motosiklet sürücüsünün babası Volkan Topçu eylem yaptı. Elindeki ‘Burak’ın anısına, unutmadık unutmayacağız’ yazılı pankartı açan Topçu’yu, emniyet binası önünde bekleyen nöbetçi polis memurları engellemek istedi. Eylemini sürdüren Topçu, bir süre sessiz şekilde bekledikten sonra basın açıklaması yaptı.

 
Emekli polis memuru olan Volkan Topçu, meydana gelen kaza hakkında polis tutanaklarında yanlış ifadelere yer verildiğini iddia etti. Yapılan işlemlerde şahitlerin tehdit edildiğini ileri süren Topçu, ‘‘Bu olaydan sonra gelen trafik ekipleri, üç şeritli yolun iki şeritli olduğuna dair işlem yaptı. Gelen emniyet amiri, oradaki görgü şahitlerini ifadelerini almadan uzaklaştırdı. Polisin sollamış olduğu aracı tutanaklara dahil etmeden uzaklaştırdılar. Karakolda ifadeye gidildiğinde, gelen şahitlerin ifadelerini alırken şahitlerin, ‘Olayı gördük, polis aracı hatalıydı’ demelerine rağmen, tutanakları, ‘Olayı görmedik’ yazarak imzalattılar. Mahkemenin ifade tutanaklarını muhakkik işleme almadı. Polisin tutmuş olduğu düzmece tutanaklarla soruşturma açmaya bile gerek görmeyerek konuyu kapattılar. Bugüne kadar yapılan işlemlerde şahitleri tehdit ettiler’’ iddialarında bulundu.
 
Tüm işlemlerin polisi kurtarmak amaçlı olarak aleyhine işlediğini söyleyen Topçu, ‘‘Vali Bey’den de randevu aldık, 3 ay randevu vermedi. Görüşmelerimiz polisi kurtarmak amaçlı olarak aleyhimize işliyor. Daha önceki İl Emniyet Müdürümüz ile yapmış olduğumuz görüşmede, ‘Hakkında dava açmadığımız için şükret’ diyerek bizi uzaklaştırdı’’ diye konuştu.
 
Kendisine "polise küfretmek" suçundan dava açıldığını anlatan Topçu, şu ifadeleri kullandı:
 
‘‘Ana dava, keşif özetinin gelmesi için İstanbul’a gönderildi, onu bekliyoruz. Kasıtlı olarak bütün her şeyi kendi lehine kullanma çabaları var. Benim polise küfür etmem mümkün değil. Ben 28 yıl 9 ay emniyet teşkilatında polis olarak görev yaptım. Arkadaşlarımın ne zor şartlar altında çalıştıklarını biliyorum ama suçlu bir polisi kurtarmak amacıyla deliller bu kadar karartılmaz. Polisin görevi halka hizmettir, hakka hizmettir.’’
Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 15:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER