Emniyet Genel Müdürü Lekesiz, Diyarbakır'da

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, beraberinde bazı daire başkanlarıyla bölgede yürütülen terör operasyonlarıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Emniyet Genel Müdürü Lekesiz, Diyarbakır'da
Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, beraberinde Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Faruk Ünsal, Özel Harekat Daire Başkanı Turan Aksoy, Terörle Mücadele Daire Başkanı Turgut Aslan, Koordinasyon Daire Başkanı Şevket Taşdelen ile emniyet teşkilatından üst düzey yöneticiler ile birlikte Diyarbakır’a geldi. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile birlikte İçkale Müzesi’ni gezen Lekesiz, "Diyarbakır insanlığın ortak öyküsünün yaşandığı, ortak macerasının yaşandığı yazıldığı önemli merkezlerden biridir. Diyarbakır’ın tarihini inceleyelim diye yola çıkarsak karşımıza insanlığın ortak tarihi çıkar. Binlerce yılık bir geçmişin günümüze intikali, bunların muhafazası ve geleceğe daha da güçlendirerek aktarılması aynı zamanda insani, ahlaki, medeni bir sorumluluktur" dedi.
 
İHTİYAÇLARI YERİNDE GÖRECEĞİZ
 
Beraberindeki heyetle birlikte birkaç gün bölgede inceleme ve ziyaretlerde bulunacaklarını belirten Celalettin Lekesiz, "Güvenlik bürokrasisiyle görüşmelerimiz olacak, ihtiyaçlarını yerinde göreceğiz, çalışmalarına bakacağız. Türkiye 80 milyon nüfusuyla gökkuşağını andıran renkleriyle devraldığı mirası daha güçlü bir geleceğe aktarabilmek için tüm sosyal ve fiziki enerjisini heder etmeksizin, daha iyiye gitmek zorundadır. Türkiye bu medeniyet yürüyüşünü yaparken enerjisini heder etmek isteyen var. Terör örgütü bunlardan bir tanesidir. İnsanlarımızın günlük hayatını, sağlık hizmetini, eğitim hizmetini, ticari hayatını her anlamda hayatını allak bullak edecek çukurlar kazmak, barikatlar oluşturmak suretiyle insanımızın hayatını bir yandan zehir etmeye çalışıyor. Bir yandan da Türkiye’nin daha güçlü bir gelecek inşa edebilmesi için kendisine verilen görevi yerine getirip Türkiye’nin koşmasının önünde, ayağında bir ağırlık teşkil ediyor. Türkiye tüm renkleriyle tüm desenleriyle birlik beraberlik içerisinde bunlarında üstesinden gelecek ve güçlü medeniyet yolculuğuna devam edecek" dedi.
 
VALİYE TEŞEKKÜR
 
Diyarbakır’ın halen 5 mahallesinde sokağa çıkma yasağı süren merkez Sur İlçesi’nde hayatın normale dönmesi için çalışmaların sürdüğünü anlatan Lekesiz, Vali Aksoy’a çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Lekesiz, "Güvenlik bürokrasisine verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz. Ben bu vesileyle polis teşkilatı mensuplarının da Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Diyarbakır ilimizde de yaşlılarımızı kendi annesi babası gibi bilmesi, küçükleri kendi evladı kardeşi gibi bilmesi, akranlarını arkadaşı gibi bilmesi, konusundan dolayı gösterdikleri özen, hassasiyet için tüm polislerimize teşekkür ederim. İkinci teşekkürüm terör ve teröristle mücadele ederken polislerimizin güvenlik birimlerimizin hukukun sınırları içeresinde kalmaya azami derecede özen gösterip, mücadelesini terör ve teröristle yürütme konusundaki gösterdikleri özene teşekkür ederim. Üçüncüsünde arkadaşlarımızın huzur ve güvenliğin temini ve tesisine yönelik çalışmaları yaparken silahlı kuvvetlerimizin değerli mensuplarıyla Mehmetçikle beraber çalışırken uyum ahenk içeresinde çalışma konusunda gösterdikleri özenden dolayı çalışma arkadaşlarımıza, sizin aracılığınızla teşekkür ederim" diye konuştu.
 
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy da Diyarbakır’da terörle mücadele konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini belirterek, "Bu çalışmalarda güvenlik birimlerimiz büyük bir özveri içerisinde titizlikle bu çalışmaları ortaya koydu. Zaman zaman Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nün gerek araç-gereç gerekse personel ihtiyacı buradaki mücadelede yeterli olmadı. Bu konuda bakanlığımızdan talepte bulunduk. Başta İçişleri Bakanımız ve Emniyet Genel Müdürü olarak sizler bu taleplerimizi en kısa zamanda yerine getirdiniz. Bu anlamda da bizlere bu mücadelede vermiş olduğunuz desteklerden dolayı sizlere de teşekkür ediyoruz. Topyekün bir mücadeleydi güvenlik birimlerimiz kahramanca mücadele etti. Sizin de belirttiğiniz gibi bu mücadelenin en hassasiyet taşıyan tarafı da hukuk kurallarına riayet edilerek sivil vatandaşla teröristin ayırt edilmesiydi. Bu hassasiyeti gösterdiler ve terör örgütünün beklediği arzu ettiği ortamı onlara sunmadılar. Bu anlamda da arkadaşlarımıza ben de teşekkür ediyorum. Daha iyiye doğru gidiyor. Ülkemizin genelinde olduğu gibi Diyarbakır’da da huzur ve güven ortamı bundan sonra vatandaşlarımız açısından daha iyi bir noktaya taşınmış olacak, temennimiz bu" dedi.
Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER