Emekliye Kömür Satışına Soruşturma İstedi

Adana’da iki gün önce, iki emekli derneğinin, üyelerine kömür satışında 1.5 milyon liralık yolsuzluk yaptığı yönündeki iddialar yargıya taşınırken, İzmir Odun Kömür Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Düzyol, kendisinin bu operasyondan önce Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve ilgili bakanlıklara dilekçe vererek, İzmir’deki satışları şikayet ettiğini ve incelenmesini istediğini, ancak yanıt alamadığını söyledi.

Emekliye Kömür Satışına Soruşturma İstedi
 
Adana’da polisin iki gün önce yaptığı operasyonda, iki emekli derneğinin kömür satışında 1.5 milyon liralık yolsuzluk yaptığı ileri sürüldü ve yakalananlar adliyeye sevk edildi. Emekli dernekleri tarafından emekli vatandaşlara uygulanan kömür yardımı ile ilgili usulsüzlüklerin yapıldığı, söz konusu derneğe üye olan emeklilerin nakit para ihtiyaçlarının, derneğin sunmuş olduğu kömür yardımı hizmeti üzerinden karşılandığı, bunun için derneğe gelen emekli vatandaşların anlaşmalı oldukları kömür satışı yapan iş yerine gönderildiği, iş yerine gelen emeklilere tonu 560 TL üzerinden kömür satışı yapılmış gibi belge imzalatıldığı ve bu paranın da emeklinin maaşından dört taksit halinde kesinti yapılarak iş yeri yetkilisinin banka hesabına aktarıldığı, ancak emekliye kömür verilmeyerek sadece ton başına 250- 300 lira arasında nakit para verildiği, iş yeri yetkilisinin de elde ettiği haksız kazancı dernek yetkililerine menfaat olarak verdiği iddia edildi.
 
İzmir Odun Kömür Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Düzyol, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, İzmir Valiliği ve ilgili bakanlıklara gönderdiği şikayet dilekçesinde emekliye piyasa koşullarının üzerinde kömür satıldığını, bazı şirketlerin, satılan kömürlerin faturalarını gerçek bedeli üzerinden düzenlemediğini, kömürü alan emeklilere faturası verilmediğini ileri sürerek, şu ifadelere yer verdi:
 
"Emeklinin başvurusu olmadan imzasının taklidi ile kömür satışı yapıldığı yönünde odamıza şikayetlerde bulunuldu. SGK’ya yaptığımız uyarı ve şikayetlere de akılcı bir yanıt alamadığımız gibi SGK en son gönderdiği yazıda, Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti Derneği’nin almış olduğu yönetim kurulu kararını göndermekle yetinmiştir. SGK’nın ilgili yazısında Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti Derneği’ni korur, kollar tavrına bir anlam verilemezken adeta kendini derneğin veznedarı yerine koymaktadır. Emekliye piyasa koşullarının üzerinde bedelle kömür satışı yapılmaktadır. Emekli bu bedeli taksitli olduğu düşüncesi ile satın almaktadır, oysaki emekli kışın kullanacağı kömürü mevsim öncesi taksitle satın almakta kömür kendisine teslim edilmeden zaten bedelini ödemektedir. Emekliye satılan kömürler kalorisi, kalitesi düşük, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın belirlediği kriterlerin çok üstünde çevre ve hava kirliliğine sebep olan kömürlerdir. Bazı şirketler, satılan kömürlerin faturalarını gerçek bedeli üzerinden düzenlememekle birlikte gerçeğe uygun beyanda bulunmamak ve kömürü alan emeklilere faturası verilmemektedir. Kömür satan şirketler ile Türkiye İşçi Emeklileri Dernekleri arasındaki bağ ve bağlantının ne olduğu belirsizdir. Vergi ödeyen, işyerinde çalışan istihdam eden oda üyelerimiz ile Türkiye İşçi Emeklileri Cemiyeti Dernekleri’nin yönlendirmesi ile kömür satışı yapan işyerleri arasında haksız rekabet oluşmaktadır."
 
 
Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER