banner51

Emekli Engellinin Maaşına İcra Şoku

Mersin’de 60 yaşındaki emekli memur Nazire Kurt, 4 yıl önce sol bacağının kalçadan aşağısı için yaptırdığı protezden fark alan SGK’ya açtığı davayı kaybetmesi üzerine, mahkeme masrafları nedeniyle maaşına haciz konulmasının şokunu yaşadı.

Emekli Engellinin Maaşına İcra Şoku
Nazire Kurt 6 yaşındayken, kaza kurşunu sonucu kangren olan sol bacağı kalçadan aşağıya kesildi. Yaşamını bu şekilde sürdüren Kurt, Adana’daki İsmet İnönü Endüstri Meslek Lisesi kütüphanesinde 15 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu. Bu sürede protez kullanan Kurt, 4 yıl önce de protezini yeniledi. 3 bin 43 TL tutan protez bedelini ödeyen Kurt, faturayı verdiği SGK’dan 2 bin 465 TL aldı. Bunun üzerine Adana Barosu’na başvurarak adli yardım talebinde bulunan Kurt, kendisine verilen avukat aracılığıyla 2010’da SGK Genel Müdürlüğü hakkında Ankara 3’ncü İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme uygulamanın hukuka uygun olduğu gerekçesiyle davayı reddedip, 111 TL yargılama giderleri ile 400 TL avukatlık ücretinin Kurt’tan alınmasına karar verdi. Mahkeme sonuçlandıktan sonra kendisine ulaşılamayan Nazire Kurt hakkında icra takibi başlatıldı. Bu arada 511 TL olan mahkeme giderleri de faiziyle birlikte 811 TL oldu.
 
MAAŞINA HACİZ KONULDU
 
Nazire Kurt, hakkında icra takibi başlatıldığını ise 24 Kasım’da maaşına haciz konulunca öğrendi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyen Nazire Kurt, 800 TL’yi arkadaşlarından borç alarak 1 Aralık’ta ödediğini söyledi. SGK’nın protezde eksik ödeme yaptığını ve tek suçunun da hakkını aramak olduğunu belirten Kurt şunları anlattı:
 
"SGK bunu özellikle dava konusu yaparak, katkı payı nedeni ile engellilerin önünü kesmek istiyor. Hak aramada örnek teşkil etsin diye bana bu kararı gönderdiler. Emeklilerin maaşlarına icra haczinin konulması yasak olmasına rağmen, maaşıma haciz konuldu. Bunu bir talihsizlik, adaletsizlik olarak değerlendiriyorum. Yani ’Emekli de olsan da hakkını arayanlara her türlü icrayı koyarız’ diyorlar."
 
İHD Şube Başkanı Ali Tanrıverdi de, bu olayın takipçisi olacaklarını ve gerekli girişimlerde bunacaklarını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER