'Elektrik Kesintileri İnsan Hakkı İhlalidir'

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ve İHD üyeleri, Diyarbakır DEDAŞ Bölge Müdürlüğü binası önünde toplanarak, kentte ve bölgede yaşanan elektrik kesintilerini protesto etti. Şube Başkanı Raci Bilici, elektrik kesintilerinin insan hakkı ihlali olduğunu belirterek, kesintilere son verilmesini istedi.

'Elektrik Kesintileri İnsan Hakkı İhlalidir'
İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ve İHD üyeleri, Dicle Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) binası önünde toplanarak, başta Diyarbakır ve bölgedeki toplam 6 ilde, yaşanan elektrik kesintilerine tepki gösterdi. Bölge genelinde kış aylarıyla birlikte elektrik kesintilerinin yoğunlaştığını belirten Bilici, halkın kesintilere tepkili olduğunu ve bunun bir insan hakkı ihlali olduğunu söyledi.
 
Soğuk kış şartlarında yaşanan kesintilerin, halkın enerjiye ulaşım hakkının direkt olarak ihlal edildiğini savunan Bilici, "Kesintiler nedeniyle halkın büyük bölümü ciddi mağduriyetler yaşamakta, esnaf ve üretim tesisleri önemli oranda zarar etmektedirler. Öte yandan bu kesintiler zaman zaman halkın yaşam hakkını dahi ihlale neden olmaktadır. Öyle ki, diyaliz makinesi gibi yaşamsal fonksiyonlar sağlayan cihazlara bağlı yaşamını sürdüren çok sayıda yurttaş, kesintiler olunca, ölüme varan tehlikeler geçirmektedir. Tıpkı ekonomik ve sosyal gelişmişlik noktasında olduğu gibi, enerjiye ulaşım konusunda da bölgede çifte standart uygulanmaktadır. Elektrik Mühendisleri Odası’nın tanımlamasına göre, yaşanan problemlerin ana kaynağı; enerji talebini karşılayacak düzeyde bir altyapının tesis edilememiş olması, mevcut dağıtım ve iletim şebekesinin ihtiyacı karşılayamaması, teçhizatın eski ve ekonomik ömrünü tamamlamış olması, kaliteli malzeme kullanılmamasıdır. Maalesef, elektrik sektöründeki bütün kurumların el birliğiyle içine düştükleri yetersizlik, bölgemizde yaşayan halka fatura edilmektedir. Ve bu yetersizliğin ’kaçak kullanım var’ bahanesiyle üstü örtülmek istenmektedir. Yapılan hukuksuz yaklaşımlar bununla da sınırlı değil. Örneğin kayıp-kaçak elektriğin de faturası halka kesilerek, ödemesini zamanında ve düzgün yapan vatandaşlar da cezalandırılmaktadır. Bu da yetmezmiş gibi özel sektörün daha iyi hizmet götürmesi gerektiği noktada, devlet hizmetinden daha geri bir noktada bir pozisyonun içerisine girilmiştir. Bölgemizdeki elektrik dağıtım altyapısı yenilenmediği gibi mevcut teçhizat üzerinden neredeyse eskinin iki katı bir fiyatlandırmayla elektrik dağıtımı yapılmaktadır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2014, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER