Elazığ'da Sahur Halayı

Elazığ’da ramazan ayında sahurda halay çekme gelenliğini yaşatmak ve yeni nesillere öğretmek amacıyla bu yıl da etkinlikler yapılıyor. Sürsürü Mahallesi’nde sahur vakti çalan davul ve klarnet eşliğinde mahalle sakinleri, çifteteli oynayıp halay çekti.

Elazığ'da Sahur Halayı
Sürsürü Mahallesi Yeşil Cami önünde toplanan mahalle sakinleri davul ve klarnet eşliğinde çiftetelli oynayıp halay çekti. 4 yıl önce başlatılan eski Ramazan geleneklerinde olduğu belirtilen ve ’Zöhür halayı’ adı verilen geleneğin yeni nesillere öğretilmesi ve geleneğin unutulmaması için her yıl yapılmaya başlandı. Sürsürü Mahalle Muhtarı Abdulkerim Sarıaydın, oruç ayında mahalleli olarak bu yıl 4’üncüsünü yaptıkları sahur halayı geleneğini gelecek nesillere taşımayı hedeflediklerini söyledi.
 
Hazar Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı Bilal Çoban, geleneği sürdüren mahalle sakinlerine teşekkür ederek, şöyle dedi:
 
"Bu geleneği yaşattığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Elazığ’da ramazan deyince Zöhür halayı hep akla gelirdi. Mahallelerimiz bunu yaşatıyordu, Allah nasip ederse son sahur günü Öğretmen evi önünden yaklaşık bin kişi ile Elazığ’ın en büyük sahur halayını organize edeceğiz."
Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2015, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER