banner51

Elazığ'da Cezaevinde Uyuşturucu Semineri

Elazığ E Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan mahkumlara yönelik, uyuşturucu ve madde bağımlılığı konulu seminer düzenlendi.

Elazığ'da Cezaevinde Uyuşturucu Semineri
Elazığ Belediyesi Aile Psikolojik Danışma Merkezi’nde görevli Psikolojik Danışman Necdet Aksakal, Sosyolog Semra Altuğ ve Sosyolog Ayşe Keskin Elazığ E Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda kalan mahkumlara, uyuşturucu ve madde bağımlılığı konusunda seminer verdi. Psikolojik Danışman Necdet Aksakal yaptığı konuşmada; uyarıcı etkileri olan kimyasal maddelerin giderek daha fazla alma isteğine yolaçtığını belirterek, "Sakinleştirici ve uyarıcı etkileri olan, giderek daha fazla alma isteği ve alınmadığında yoksunluk belirtileri doğuran kimyasal maddelere ’uyuşturucu madde’ adı verilir. Uyuşturucu madde bağımlıları, çoğunlukla kullanımı kontrol edebilecekleri düşüncesiyle madde kullanmaya başlarlar. Oysa bağımlılığın nasıl gelişeceği öngörülemez, bir kez kullanım dahi son derece risklidir. İlk kullanımdan sonra tekrar tekrar madde alma ihtiyacı doğar. Aynı uyuşturucu etkinin sağlanması için kullanım sıklığı ve/veya miktarı artar. Bu kısır döngünün yerleşmesiyle kişi bağımlılık sürecine girmiş olur.Bağımlılık uzun zaman ruhsal ve fiziksel bağımlılık olarak ikiye ayrılmıştır. Fiziksel bağımlılık; maddenin varlığına karşı duyulan fizyolojik bir istektir. Beden uyuşturucu maddeye karşı bir adaptasyon geliştirir. Madde alınmadığı zaman, ortaya bazı belirtiler çıkar. Çünkü, bedenin bulduğu fizyolojik adaptasyon bozulmuştur. Kendini yeni duruma göre ayarlamak zorundadır. İşte bu dönemde belirtiler gözlenir. Ruhsal bağımlılık, alışkanlık, itiyat gibi diğer bazı terimler ile de açıklanır. Kişinin duygusal ya da kişilik yapısı gereği, gereksinimlerini tatmin etme, gidermek amacı ile o maddeye düşkünlüğü biçiminde tanımlanabilir, ruhsal bağımlılık. Ruhsal bağımlılıkta madde alındığında doyum, rahatlama ve haz meydana gelir. Ancak günümüzde bu iki tanım birbirinden ayrılmamaktır. Çünkü, kişide hem ruhsal, hem de fiziksel bağımlılık aynı anda görülebilir. Pratikte de bunun bir yararı yoktur. Fiziksel bağımlılık kısa bir süre içinde sonlanabilir. Ancak asıl sorun ruhsal bağımlılığın sonlandırılmasıdır. Bu daha uzun bir süreç ve çaba gerektiren bir durumdur" dedi.
 
Sosyolog Semra Altuğ ve Sosyolog Ayşe Keskin de yaptıkları konuşmada, uyuşturucu madde kullanımının yarattığı fiziki ve psikolojik etkilerini anlattı.
Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2016, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER