Elazığ Ve Mardin'de Beyaz Esaret

Doğu ve Güneydoğu’da etkili olan kar yağışı Elazığ’da tomurcuk açan meyve ağaçlarını olumsuz etkilerken, Mardin’in Derik İlçesi’nde öğle saatlerinde başlayan ve yaklaşık 20 dakika devam eden kar yağışı, şaşkınlıkla karşılandı.

Elazığ Ve Mardin'de Beyaz Esaret
Elazığ’ın merkeze bağlı Saklaya Köyü’nde, bu sabah başlayan kar yağışı, tomurcuk açan meyve ağacı sahiplerini üzdü. Geçen yılın Mart ve Nisan ayındaki don olayı nedeniyle meyve üretiminde zarar eden çiftçiler, bugün sabah yoğun bir kar yağışı nedeniyle endişelenmeye başladı. Geçen yılda büyük zarar eden üreticiler, çiçek açan ağaçlarının bu yıl da kar altında kalmasından dolayı mahsul alamayacak olmanın endişesini taşıdıklarını söyledi. Meyve üreticilerinden Hıdır Ol, bu yıl da meyvesiz kaldıklarını belirterek, şöyle dedi:
 
"2014 yılında da aynı şeyi yaşamıştık. O zamanda da hep yanmıştı. 26 Mart’ta hava muhalefetine maruz kalmıştık. Bu yıl da aynı, çiçeklerin içersinde özü vardır, ona kar tanesi düştüğünde, kar tanesi eriyene kadar o çiçeğin özü de erir. Bu yıl da korkumuz meyvesiz kalacak olmamız. Geçen yıl yaşadığımızı, bu yıl da yaşayacağız, özellikle bademlerden hiç verim alamayacağız."
 
Üretici Himmet Karabulut, ağaçların tomurcuk açmasına rağmen kar yağışının devam ettiğini bu yıl da geçen yıl olduğu gibi mahsul alamayacaklarını söyledi.
 
DERİK’TE ÖĞLEN 20 DAKİKA YAĞDI
 
Mardin’in Derik İlçesi’nde bu gün öğle saatlerinde başlayan kar yağışı 20 dakika sürdü. Aniden bastıran kar yağışı kar yağışı karşısında şaşıranlar Mart’ın 22’isinde kar yağdığını hatırlamadıklarını söyledi. 20 süren kar yağışı nedeniyle çocuklara kalın elbiseler giydirilirken, bazı vatandaşlar ilçe merkezinde şemsiye ile dolaştığı görüldü. Her şeye rağmen kar yağışına sevinenler oldu. Yörede oturanlar kar yağışının ekili tarlalar için iyi olduğunu savundu.
Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2015, 16:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER