'Ekonomiyi Okumamışlar Galiba'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantıda sanayici ve işadamlarıyla bir araya geldi. Bakan Zeybekci, Türkiye’yi dalgalanma ve kırılgan ekonomi gibi açıklama yapan yapancıları cahillikle ve ekonomiyi bilmemekle eleştirdi. 

'Ekonomiyi Okumamışlar Galiba'
 
Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantıya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin yanı sıra Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, AK Parti Milletvekilleri Bilal Uçar ve Mehmet Yüksel ile çok sayıda işadamı ve sanayici katıldı. Toplantıda Türkiye’nin ekonomik değerlendirmelerini yapan bakan Zeybekci, dalgalar ve kırılgan ekonomi gibi açıklama yapan yabancıları eleştirdi. Bakan Zeybekci, "Bakın, her Allah’ın günü söylüyorlar ya, Türkiye’de yaklaşan dalgalar, kırılgan ekonomi, etrafımızda ateş çemberi, etrafımızdaki tüm bu vakalar maalesef bölücü terör örgütünün son dönemlerde yoğunlaştırdığı terör eylemlerine rağmen bu yabancılar hiçbir şey bilmiyorlar ha, bunlar kör, anlamıyor. 2014 yılında dünyada doğrudan yabancı sermaye akışı yüzde 16 düştü. Bakın finans, faiz, banka piyasaları değil, doğrudan yabancı sermaye yatırımları dünyada yüzde 16 oranında düştü. Türkiye’de yüzde 3’ün üzerinde arttı. Bu yabancılar, Türkiye’nin şu anda birilerinin o sözlerine baktığımız zaman 2015 yılında Türkiye’nin kapısından bile geçmemeleri lazım, dedik ya bunlar bilmiyor işi. Bunlar birde zaten bilmiyorum yani o kadar cahil, ekonomiyi de okumamışlar galiba, Türkiye ilk 8 ayda gelen doğrudan yabancı yatırım tam yüzde 35.5 arttı. Türkiye’nin gelecek vaat eden ülke potansiyelinin altını çizmek için söylüyorum. Ne olur işinize devam edin. Ben öyle söylüyorum" dedi. 
 
Konuşmasına eşi Ayşen Zeybekci’yi kast ederek devam eden Bakan Zeybekci, "Benim patron işine devam ediyor, yatırımlara devam ediyor, o da iş kadını olarak bizleri yalnız bırakmadı" dedi. 
 
Bakan Zeybekci, orta vadeli program olarak hükümetin açıklamış olduğu 2016, 2017 ve 2018 büyüme rakamlarını fazla muhafazakar bulduğunu belirterek, "Türkiye’de işte bunu görebiliyoruz. Tüketim ortadan kaldırılamaz, tüketim ertelenir. Türkiye’de ertelenen bir sene var. Ertelenen bir sene aynı şekilde dünyada da böyle, bizim en büyük pazarımız olan Avrupa Birliği 2015 yılının sonuna doğru beklentiler seviyesinde bir kıpırdanmaya başladı. 2016’da daha artacak. Türk ekonomisi 2016’dan itibaren şu anda hükümetimizin aldığı tedbirlerle gerek tüketimde gerekse büyümede gerek piyasalarda inanılmaz bir canlanma yaşayacak. Onun için diyorum ki; 2016 büyümesi yüzde 5 rakamını artık çok dokunduğumuz bir noktaya gelecek. Belki yakalayıp, geçeceğimiz noktaya gelecek. Yüzde 5 büyümek zorundayız. Çünkü her sene 1.6 milyon vatandaşa iş üretmek zorundayız. Türkiye’de şu anda işsizlik rakamları büyüyor, ama diğer taraftan da 1.8 milyon vatandaşı iş sahibi yapmışız" dedi.
Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2015, 02:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER