Eğitimden ve Uyuşturucu Testinden Geçti

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde Özgecan Aslan’ın, bindiği minibüsün şoförü tarafından öldürülmesiyle tüm dikkatler şoförlerin üzerine yoğunlaştı. Bu tür acı olayların yaşanmaması için bir yıldır çalışma yapan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, uyuşturucu, psikoteknik ve öfke kontrolü eğitimlerinden geçmeyen şoförlerin direksiyon başına geçmelerini izin vermedi. Oda Başkanı Celil Anık, bir yılda 6 bin şoförün eğitimden ve testten geçirildiğini söyledi.

Eğitimden ve Uyuşturucu Testinden Geçti
Mersin’in Tarsus İlçesi’nde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, evine gitmek için bindiği minibüsün şoförü tarafından öldürüldükten sonra yakıldı. Türkiye’de günlerce tepkiyle karşılanan olay sonrasında özellikle minibüs ve taksi şoförlerinin durumları tartışma konusu oldu. Şoförlerin eğitimleri, uyuşturucu kullanıp kullanmadıkları ve suç dosyaları ortaya atıldı. Bu tartışmalar arasında, İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın bir yıldır örnek bir çalışma sürdürdüğü öğrenildi.
 
TESTLERİ GEÇEMEYENE DİREKSİYON YOK
 
İzmir’de, 2 bin 824 üyesi bulunan İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, bir yıl önce, Büyükşehir Belediyesi ile alınan ortak karar doğrultusunda, istenilen belgeleri olmayan sürücülerin direksiyona geçmesine izin vermedi. Bunun için de bir eğitim ve test programı hazırladı. Odaya üye olan araç sahiplerinin yanı sıra onların yanında çalışan sürücüler de dahil toplam 9 bin kişi, eğitime alınmaya başlandı. Bu sürücüler ilk olarak uyuşturucu testinden geçti. Uyuşturucu kullanmadıkları ve her hangi bir yüz kızartıcı suça karışmadıkları saptanan sürücüler, daha sonra psikoteknik ve öfke kontrolü eğitimlerine alındı. Bu eğitimlerden geçen kişilere ise, sürücü olabileceklerine dair belge verildikten sonra onların taksi ya da minibüslerin direksiyonlarına geçmelerine izin verildi. Bir yılık sürede 6 bin şoför bu test ve eğitimden geçirildi. Önümüzdeki günlerde geriye kalan 3 bin şoförün de eğitimlerinin tamamlanacağı açıklandı.
 
Halen devam eden eğitim programını sürücülerle birlikte takip eden Oda Başkanı Celil Anık, “Biz Özgecan’ın yaşadığı olaydan büyük üzüntü duyduk. Ama bu tür olayların yaşanmaması için bizler bir yıldır büyük mücadele veriyoruz. Eğitimsiz ve uyuşturucu kullanan kişilerin çalışmalarına asla izin vermiyoruz. Eğer böyle bir durum olursa çeşitli ağır yaptırımlarımız var. Bunlar hep acı olayların önüne geçmek içindi. Sadece cinayet değil, kaza, yaralama ve kavga bile yaşanmasın diye çabaladık. Bunu da başarıyla sürdürüyoruz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2015, 15:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER