Eğitim-Sen'den Zorunlu Rotasyon Tepkisi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nca yayınlanan Atama e Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin uygulamaya konulmasıyla, aynı eğitim kurumunda 15 yıl görev yapan öğretmenlerin kendi isteği ile okul değiştirmemesi halinde zorunlu rotasyona tabi tutulmalarına tepki gösterdi. Şube Eğitim Sekreteri Ayşe Dudu Yeşilyurt ve Hukuk Sekreteri Şenol Yıldırım, rotasyonu sürgün olarak değerlendirdi.

Eğitim-Sen'den Zorunlu Rotasyon Tepkisi
Dudu Yeşilyurt, sendika adına yaptığı basın açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın acil çözüm bekleyen sorunlara kalıcı çözüm üreteceğine attığı her adımla yeni sorunlar yaratmaktan başka hiç bir şey yapmadığını öne sürdü.
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 7 Haziran seçimleri sonrasında 4 Temmuz 2015’te yönetmelikte yapılan bir değişiklikle aynı eğitim kurumunda 15 yıl görev yapan öğretmenlerin kendi isteği ile okul değiştirmemesi durumunda zorunlu rotasyona, başka bir ifade ile sürgüne tabi tutulacağını söyleyen Dudu Yeşilyurt, "Öğretmenlerin tatilde olduğu dönemde bakanlığın aceleyle zorunlu rotasyon uygulamasını hayata geçirmek istemesi ve ilk aşamada 13 bin deneyimli öğretmenin kendi isteği ve iradesi dışında zorla sürgün edilmesi için neden bu kadar ısrarcı olduğunu anlamak mümkün değildir. AKP tek başına iktidarmış gibi hareket ederek siyasal kadrolaşma hedefiyle yaptığı usulsüz atamalar yargıdan dönmesine rağmen, yargı kararlarını açıkça yok sayması da dikkat çekicidir" dedi.
 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın hükümetin kurulamamış olmasını fırsata çevirerek, deneyimli öğretmenleri tasfiyeye giriştiğini savunan Yeşilyurt, "Eğitim- Sen olarak, zorunlu rotasyon adı altında hayata geçirilmeye çalışılan sürgün ve tasfiye operasyonunun derhal durdurulmasını istiyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 20:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER