banner51

Eğitim- İş'in Yürüyüşü Manisa'ya Ulaştı

Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu’na (Birleşik Kamu-İş) bağlı Eğitim-İş Sendikası’nın Muğla’nın Yatağan ilçesinden Ankara’ya başlattığı ’Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü’ kapsamında geldikleri Manisa’nın Soma İlçesi’nde, geçen 13 Mayıs’taki maden faicasında yaşamını yitiren şehit madencilerin mezarlarını ziyaret etti.

Eğitim- İş'in Yürüyüşü Manisa'ya Ulaştı
Eğitim-İş Sendikası üyesi yaklaşık 100 kişi, ardından ellerindeki ’Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü’ ve ’Özelleştirme Katliamdır! Bir Daha Zonguldak, Soma ve Ermenek’te Yaşanmasın’ yazılı pankartlarla Cengiz Topel Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.
 
13 Mayıs’ta Soma’da meydana gelen Maden faciasından hayatını kaybeden 301 maden işçisi için saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı okundu. Grup adına açıklama yapan Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, "Laik Eğitim ve Emeğe Saygı" yürüyüşümüzün ikinci gününde Manisa’ya ulaştık. Laik eğitim ve saygı yürüyüşü, 13 Mayıs’ta Soma’da meydana gelen vahim olayda kaybettiğimiz 301 canımız, bizim eylemimizin gerekçesidir. 13 Mayıs’ta yaşanan vahşettir. Aramızdan ayrılan 301 emekçi işçi arkadaşlarımızın anısına yapılmıştır. Bundan sonrada eğitim iş olarak işçilerimizi anmaya devam edeceğiz" dedi.
 
Özelleştirmeler yoluyla yapılan emek sömürüsü ve özel sermayenin daha fazla kar amacıyla yarattığı güvencesiz çalışma koşullarının Soma’da olduğu gibi Ermenek’te de işçilerin canına mal olduğunu belirten Demir, "Soma katliamı Türkiye işçi sınıfının tarihindeki en önemli dönemeçlerden biridir. Asla unutulmayacaktır. Eğitim-İş olarak eğitimin laik-bilimsel ve parasız özelliğinin ortadan kaldırılmasına ve ülkemizin özelleştirmeler yoluyla yağmalanmasına karşı yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz. Emeğimizi sömürtmeyecek, emekçilerin ölümünü izlemeyeceğiz. Cumhuriyeti yıkmak isteyenler, karşılarında yıkılmaz bir kale olarak eğitim emekçilerini bulacaktır" dedi. Açıklamaların ardında grup, otobüslerle Soma’dan ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2014, 19:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER