banner51

Eğitim Bir-Sen'e Yumurtalı Protesto

Eskişehir’de bir grup lise öğrencisi, Eğitim Bir-Sen Şubesi’nin önünde yaptıkları basın açıklamasında liselere Osmanlıca dersinin konulmasına tepki gösterdi. Basın açıklaması sonunda öğrenciler sendika binasının cam ve duvarına yumurta attı.

Eğitim Bir-Sen'e Yumurtalı Protesto
Akşam saatlerinde İki Eylül Caddesi’ndeki Türk Telekom binası önünde toplanan ’Liseli Genç Umut’ üyesi bir grup genç, ’Gerici kuşatmayı kızlı-erkekli dağıtacağız’ yazılı pankart açıp yürüyüşe geçti. Sık sık ’Eşit, parasız, bilimsel, nitelikli eğitim’, ’AKP elini eğitimden çek’, ’AKP’nin kuklası Eğitim Bir-Sen’ ve ’Liseler bizimdir bizimle özgürleşecek’ şeklinde slogan atan grup aynı cadde üzerindeki Eğitim Bir-Sen şubesinin olduğu bina önüne kadar yürüdü.
 
Liseli grup adına basın açıklamasını okuyan Elifsu Saçbüken, "Eğitimi paralaştıran, cinsiyetçileştiren AKP, sorgulamayan, itaatkar, dindar ve kindar gençlik hayaliyle okullardan yükselen isyan dalgasını bastırmak için eğitimi gericileştirmek adına bir adım daha attı. Eğitimde oynanan oyunların farkındayız. Şimdi Eğitim Bir-Sen’in önerileriyle eğitim daha da gericileştirmek isteniyor. Lisede Osmanlıca dersinin, birinci sınıftan itibaren zorunlu din dersi dersinin, hatta karma eğitimin kaldırılmasının tartışılmasının sebebi de bu. Yıllardır olduğu gibi Eğitim Bir-Sen öneriyor AKP uyguluyor" dedi.
 
Yapılan basın açıklamasının ardından gruptakiler yanlarında getirdikleri yumurtaları birinci katta bulunan Eğitim Bir-Sen Şube binasının camlarına ve duvarına attıktan sonra dağıldı.
 
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 20:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER