banner9

Ege'nin Turizm Cennetine Dini Tesis Yapılacak

''Geleceğimizi etkileyecek bu projeyi referanduma götürün...''

Ege'nin Turizm Cennetine Dini Tesis Yapılacak
Turizm cenneti Bodrum, Diyanet’in dünyaca ünlü koya inşa edeceği dev dini tesisin kente etkilerini masaya yatırdı. Kent Konseyi’nden “Bodrum’a bir ideolojinin dayatılmasını kabul etmemiz asla mümkün değil. En doğrusu bu projeyle ilgili kararı bizlerin vermesi” görüşü çıktı.
 
Diyanet’in Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne yapacağı dini tesis dün Bodrum Kent Konseyi’nde tartışıldı. Diyanet, Ortakent-Yahşi Mahallesi’nde dünyaca ünlü mavi bayraklı Camel Beach Koyu’ndaki Hazine’ye ait alana 30 milyon liraya İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi yapmak için çalışma başlatmıştı. Bodrumlular, turistlere İslam’ı doğru şekilde öğretmek üzere hayata geçirilen projenin kente etkilerini tartışmak için toplandı. Toplantıya, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Hamdi Topçuoğlu başkanlık etti. 
 
 
‘3 BELEDİYE REDDETMİŞTİ’
 
Topçuoğlu, toplantıda şöyle dedi: “Yapılması düşünülen İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi veya külliye adı her neyse bana göre ilçenin geleceği düşünülerek değerlendirilmeli. Bodrum’un geleceğini etkileyecek bir proje ile ilgili yine Bodrumluların karar vermesi en doğru yoldur. İsterlerse konuyu referanduma götürelim. Çıkan karara göre hareket edilsin. Çünkü bu proje üç belediyenin reddine rağmen hayata geçirilmek istenmektedir.”
 
Toplantıda konuşan CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen ise, “Bodrum’a bir ideolojinin dayatılması projesi tüm kıyı kentlerinin geleceğini de etkileyecek ve gelecekte bu ve benzeri projelerin diğer kıyı kentlerine yansıması olacaktır. Medeniyetler kenti, demokrasinin beşiği Bodrum’a bir ideolojinin dayatılmasını kabul etmemiz mümkün değil. Bu nedenle AB yerel yönetimler özerklik şartını hayata geçirmek durumundayız” dedi.
 
 
‘OLDUKÇA GEREKSİZ BİR PROJE’
 
Toplantıda Bodrum’da yaşayanların da görüşü alındı. Yahşi Mahallesi’nde yaşadığını belirten emekli öğretmen Meral Saraçbaşı, bırakın külliye yapılmasını buraya bir çivi dahi çakılmaması gerektiğini söyledi. Yat şirketi işletmecisi Yaman Olgaç, “Bodrum için oldukça gereksiz ve Bodrumlulara sorulmadan hazırlanan bu projenin yarar sağlamayacağı düşüncesindeyim” diye konuştu. Toplantı, 23 Mart’ta 400 sivil toplum kuruluşunun katılacağı, bu konunun görüşüleceği olağanüstü genel kurul yapılması kararı alınmasıyla sona erdi. 
Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER