banner9

Ege Denizi'nde Çatışma: 1 Ölü

Ege Denizi'nde çatışma: 1 ölü...

Ege Denizi'nde Çatışma: 1 Ölü
 
Bodrum İlçesi’nden, deniz yatağı ile Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmek isterken akıntı ve rüzgar nedeniyle sürüklenen Suriyeli bir kaçak göçmen de 13 saat sonra bir Yunan Aile tarafından farkelip, kurtarıldı.
 
Bodrum’dan yasa dışı yollardan Yunanistan’ın İstanköy Adası’na geçmek isteyen 40 yaşındaki Suriyeli Muhammed Caziri, dün gece deniz yatağı ile umut yolculuğa çıktı. Kilimli (Kalimnos) Adası’nın güneyinde rüzgar ve akıntı nedeniyle Ege Denizi’nde sürüklenen Caziri, Leros Adası yakınlarında Rodos’a giden bir yatta bulunanlar tarafından farkedildi. Yattaki Yunanlı işkadını Sandra Tsiligeridu yatın botunu indirerek Caziri’yi kurtardı. Üzeri battaniye ile örtülüp, ilk yardım yapılan Caziri, Kilimli Adası’na götürülüp, hastaneye kaldırıldı. Caziri’nin sağlık durumunun iyi olduğu ve bir süre tedavi altında tutulacağı bildirildi. Tsiligeridu’nun kendisine ait sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasında payştığı olay, Yunan internet sitelerinde de haber oldu.
 
SURİYELİ KAÇAK GÖÇMEN BAŞINDAN VURULUP, ÖLDÜRÜLDÜ
 
Datça’dan cuma gecesi yelkenli tekne ile denize açılan Suriye ve Afganistan uyruklu kaçak göçmenler ile organizatörler arasında Sömbeki (Simi) Adası’na 1 mil kala kavga çıktı. Kaçakların adaya 1 mil kala bota inip, tekneden ayrılmak isteyen iki organizatöre izin vermemesi çıkan ve sopaların kullanıldığı kavga kısa sürede büyüdü.
 
Yunanistan’ın ’www.protothema.gr’ isimli internet sitesinin haberine göre, organizatörler, kendilerine engel olmak isteyen kaçak göçmenler arasındaki Suriyeli çocuğu başından tabancayla vurdu. 15 yaşındaki erkek çocuk kanlar içinde denize düşerken, kaçak göçmenleri Sömbeki’ye götürmek için kişi başı 2’şer bin dolar alan iki organizatör kaçtı. Yunan Sahil Güvenlik ekipleri, çocuğun cesedin sudan çıkartıp, diğer kaçaklarla birlikte Simi Adası’na götürdü.
Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2015, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER