Edirneli Kadınlardan Özgecan Eylemi

Edirne’de biraraya gelen yaklaşık 50 kadın, Mersin’in Tarsus İlçesi’nde 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto etti. Ellerindeki ’kadın katliamına hayır’ yazılı dövizlerle sloganlar atan kadınlar, cinayetlerin sona erdirilmesini istedi.

Edirneli Kadınlardan Özgecan Eylemi
Mersin Tarsus’ta Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Özgecan Aslan’ın vahşice öldürülmesi Edirne’de protesto edildi. Trafiğe kapalı olan Saraçlar Caddesi’nde toplanan yaklaşık 50 kadar kadın ellerinde ’Kadın katliamlarına hayır’, ’Cinsel açlığın Afrikası Türkiye’, ’Özgecan’ın hesabını soracağız’ yazılı dövizler taşıdı.
 
Grup adına konuşan Rumeysa Altın, kadın cinayetlerinin artık sona ermesi gerektiğini ifade ederek, "AKP’nin ürettiği ’kadın-erkek eşit değildir’ söylemi, erkek egemenliğini besliyor. Her gün onlarca katilin, tecavüzcünün aklanması dışarıdaki tecavüzleri yüreklendiriyor. Mersin’de bindiği minibüste 3 erkeğin tecavüzüne uğrayan, bıçaklanan ve yakılan Özgecan’ın başına gelenler gibi. Aramızdan aldığınız her kadın için, hayatını kararttığınız her kadın için tek tek hesap vereceksiniz" diye konuştu.
 
20 yaşındaki Yasemin Yılmaz da Özgecan Aslan’ın ölümüne çok üzüldüğünü ve kendisinin de aynı yaşta olduğunu kaydederek, "Özgecan benimle aynı yaşta. Bıçaklandı, yakıldı ve tecavüze uğradı. Böyle bir vahşeti insanlar nasıl yapabiliyorlar hayretle karşılıyoruz. Türkiye’de beklenmedik şeyler oluyor ama insanların eğitimleri söz konusu. İnsanlara özellikle cinsel eğitim verilmesi gerekiyor. İnşallah tekrarları olmaz, olmaması için elimizden geleni yapacağız için söz verdik" dedi.
 
Grup, sloganların ardından sessizce dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2015, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER