banner9

Edirne'de 2 Bin Kişilik Terör Yürüyüşü

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Dağlıca kırsalında terör örgütü PKK’lı teröristlerin saldırıları sonucu 16 askerin şehit edilmesi Edirne’de 2 bin kişinin katıldığı gösteriyle protesto edildi. Atatürk anıtına kadar sloganlar ve ‘Hepimiz Mehmediz, PKK’ya yeteriz’ yazılı pankart taşıyan grup şehitler için dua okudu.

Edirne'de 2 Bin Kişilik Terör Yürüyüşü
İnternetteki sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen yaklaşık 2 bin kişi Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde toplandı. Dev Türk bayrakları açarak sloganlar eşliğinde yaklaşık 5 kilometre yürüyen grup ellerinde Türk bayraklarının ve Edirneli şehitlerin fotoğraflarının yanı sıra ‘Hepimiz Mehmediz, PKK’ya yeteriz’ yazılı pankart taşıdı. Yolu trafiğe kapatarak Atatürk Bulvarı üzerinden kent merkezindeki Atatürk anıtına kadar yürülen kalabalık, terör saldırılarını protesto etti. Anıtta saygı duruşu ve istiklal Marşı’nın ardından terör saldırılarında şehit olan askerler için dua edildi.
 
ŞEHİT ANNESİNİN GÖZYAŞLARI
 
1992 yılında Şırnak’ta terör örgütü PKK saldırısı sonucu şehit olan Yavuz Zogo’nun annesi Münevver Zogo da oğlunun fotoğrafıyla yürüyüşe katıldı. Yürüyüş boyunca gözyaşlarına hakim olamayan 57 yaşındaki şehit annesi Münevver Zogo, askerlerin şehit olmasına çok üzüldüğünü ifade ederek, “Şehitler oldukça çok üzülüyoruz. Bu şehitler olmasın artık bizde üzülmeyelim. Benim çocuğum 1992 yılında şehit oldu ama içimdeki acı hiç geçmedi. Bitsin artık bu olaylar. İçimiz yanıyor, bayram üstü şimdi o şehit olan annelerin nasıl canı yanıyorduk kim bilir ne durumlardadırlar? Onları düşünen yok. Olan bizim gibi fakir insanlara oluyor. Büyük insanların evlatları gitse oraya askerlik yapsa bakalım nasıl oluyor? Bir tanesinin bir gitsin bakalım görelim ne olacağını? Bizim gibi onlarda tatsın bu acıyı da inşallah, bakalım bu acı nasıl bir acı görsünler ?” dedi.
 
Kıbrıs Gazisi 62 yaşındaki Selahattin Topalak da askerlerin şehit edilmesinin içini çok acıttığını anlatarak, “İçim yanıyor. Her gün şehit haberleri alıyoruz. Dayanılacak acı değil. Şimdi birlik olma zamanı. Eğer bir yumruk gibi birlik olursak terör sorununu çözeriz. Birlik olmamız şart” diye konuştu.
 
HDP’YE YÜRÜMELERİNE POLİS İZİN VERMEDİ
 
Atatürk anıtındaki protestonun ardından bir grup Mithatpaşa Mahallesi Rasathane sokak üzerindeki HDP Edirne il binasına yürümek istedi. Edirne Emniyet Müdürlüğü ekiplerince durdurulan grup uyarıların ardından yürümekten vazgeçerek dağıldı. Polis ekipleri HDP il binası önünde geniş güvenlik önlemi aldı.
Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2015, 21:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER