banner9

'Dünyadan Samimiyet Bekliyoruz'

Dışileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) Sütlüce’deki binasında ’Dış Politikada Neler Oluyor’ konulu toplantıya katıldı. Çavuşoğlu, “Terörle mücadelede ne kadar haklı olduğumuz bir kere daha ortaya çıkmıştır. Ama terör örgütleri ile ayrım yapmadan her türlüsü ile mücadeleyi yapmamız gerekiyor. Bizim için DAİŞ ne ise El-Nusra, PKK, DHKP-C ve YPG de aynıdır. Ama şunu bilsinler terör bizi sindiremez." dedi.

'Dünyadan Samimiyet Bekliyoruz'
Dünyanın terör konusunda samimi davranmasını bekliyoruz" diyen Çavuşoğlu şöyle devam etti: “Ankara’da terör oldu tamam taziyeler ve üzüntüler geliyor ama Paris’te olduğu zaman herkes Paris’e koşuyor. Yine İstanbul’da terör saldırısı oldu ve Alman vatandaşları hayatını kaybetti. Ama bu saldırı başka bir yerde olsaydı yine oraya koşulurdu. Dolayısıyla sana terör saldırısı olduğu zaman ’üzülüyoruz tamam eyvallah ama bana olduğu zaman herkes koşmalı ve sahip çıkmalı’ bu anlayış bir kere teröre hizmet ediyor. Terör nerede olursa olsun terörün her türlüsüne ve o ülkeye yönelik dayanışmada da samimiyeti göstermemiz lazım. İşte ’Paris’e saldırdı bunlar cihatçı, Ankara’ya saldırıldı bunlar Marksist, seküler ideolojiye sahip dolayısıyla fazla zararlı değil’ bu anlayış doğru değil. Suriye’deki anlayışta bu. Suriye’de de terör örgütlerine bu açıdan bakılıyor"
 
"SUUDİ DE ORTAK DÜŞMANIMIZ OLAN TERÖR ÖRGÜTÜ İLE MÜCADELE EDİYOR"
 
Terörle mücadele için Türkiye’ye uçak gönderen bütün devletlere yardımcı olduklarını ifade eden Çavuşoğlu, “Nasıl Fransız, İngiliz ve Almanlara açtıysak Suudi Arabistan’dan da gelecek uçaklara da açıyoruz. Şimdi bu ülkelerden uçak geldiği zaman tamam. Neden Suudi Arabistan’dan uçak geliyor? deniliyor. Suudi de ortak düşmanımız olan terör örgütü ile mücadele ediyor. Bunun için uçak gönderiyor. Bundan niye rahatsız oluyorsunuz?" diye konuştu.
 
"SAYIN CUMHURBAŞKANI ALİYEV TEDBİRLER ALDI"
 
İşadamlarına yurt dışında yatırım yapmaları için çağrıda bulunan Çavuşoğlu, “Bakü Tiflis Kars Demiryolunu hayata geçireceğiz. Böylece ticaretin önündeki engellerden de bir tanesini ortadan kaldıracağız. Azerbaycan özellikle petrol fiyatlarının düşmesinden sonra ekonomisini çeşitlendirmeye çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanı Aliyev tedbirler aldı. Aynı zamanda da Gürcistan’da ekonomiyi canlandırıyor. Her iki ülkede de meydana gelen ekonomik gelişmeler iş adamlarımız için çok büyük fırsatlar sunuyor. Bunları değerlendirmenizi sizden rica ediyoruz" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2016, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER