'Dünyada Köroğlu Gibi Kahraman Yok'

Bolu Belediye Başkanı Ak Partili Alaaddin Yılmaz, Köroğlu Festivali ile halk kahramanı Köroğlu’nu bütün dünyaya tanıtmak istediklerini belirterek, "Robin Hood da tıpkı Köroğlu gibi ezilenin yanında olmuştur. Ama Köroğlu’nun elinde sazı ve şiirleri vardı. Dünyada böyle bir kahraman daha yoktur. Kahramanımızı bütün dünyaya tanıtmak için yola çıktık" dedi.

'Dünyada Köroğlu Gibi Kahraman Yok'
Bolu Belediyesi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen Uluslararası Köroğlu Festivali, festival ateşinin yakılmasıyla başladı. Belediye Meydanı’nda düzenlenen festivalin açılış törenine Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Ak Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Türkmenistan Ankara Büyükelçisi Ata Serdarov’un yanı sıra bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Festivalin açılışında konuşan Alaaddin Yılmaz, Robin Hood gibi bir kahramanı bütün dünyanın tanıdığına dikkat çekerek, "Robin Hood da tıpkı Köroğlu gibi ezilenin yanında olmuştur. Ama Köroğlu’nun elinde sazı ve şiirleri vardı. Dünyada böyle bir kahraman daha yoktur. Kahramanımızı bütün dünyaya tanıtmak için yola çıktık" dedi.
 
TÜRKAN ŞORAY’A SEVGİ GÖSTERİLERİ
 
Halk kahramanı olan Köroğlu’nu anlatan Köroğlu Dağlar Kralı filminin başrol oyuncusu olan Türkan Şoray da festivale katıldı. Sahneye çıkarak vatandaşları selamlayan Türkan Şoray’a hayranları büyük ilgi gösterdi. Türkan Şoray’dan övgülerle bahseden Alaaddin Yılmaz, "Türkan Şoray gibi yıldızlar kolay yetişmiyor. Şimdikiler onun yarısı kadar bile olamadılar" diye konuştu. Sahneden indikten sonra vatandaşların etrafını sarması nedeniyle zor anlar yaşayan Türkan Şoray’ın çevresinde güvenlik görevlileri etten duvar ördü. Türkan Şoray kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyenler nedeniyle güçlükle ilerleyebildi.
 
Türkan Şoray festivale katılmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek, "Yeniden bir Köroğlu filmi çekilse yine orada Köroğlu’nun eşini oynayan kişi ben olurdum. Bundan gurur duyardım. Bu nedenle Köroğlu ruhunun yaşandığı Bolu’da olmak ayrıca gurur verici" dedi.
 
Festivalde, Düzce Belediyesi’nin mehteran takımının gösterisi coşku yaratırken, Kırgısiztan, Türkmenistan, KKTC, İran, Azerbaycan, Yakutistan, Başkurdistan ve Özbekistan’dan gelen halk oyunları ekipleri geleneksel kıyafetleriyle ilgi çektiler.
Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER