banner24

'Dünya Süt Günü'nü Süt İçerek Kutladılar

Kırıkkale'de İl Tarım Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 21 Mayıs 'Dünya Süt Günü' nedeniyle Mehmet Varlıoğlu İlköğretim Okulu'nda, sütün sevdirilmesine yönelik öğrencilere eğitici bilgiler verildi. Bedensel ve zihinsel gelişimde çok önemli bir yere sahip olduğu vurgulanan sütlerden içen öğrenciler her gün süt içmeye de söz verdi.

'Dünya Süt Günü'nü Süt İçerek Kutladılar

Etkinliğe katılan Kırıkkale Vali Yardımcısı Niyazi Ulugölge, 1956 yılından itibaren bugünün Dünya Süt Günü olarak kutlandığını belirtirken, "Ülkemizde de 1986 yılında başlatılan bu uygulama kapsamında sütün faydalarını anlatıp, bu konuda farkındalık yaratmak, duyarlılığı yükseltmek için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Çocuklarımıza sütün faydalarınıı anlatmak ve içmeye teşvik etmek amacıyla bu örnek uygulama önümüzdeki yıllarda da devam edecek" dedi.

Öğrenciler, sabahın ilk dersinde kahvaltılıkları ile birlikte dağıtılan sütleri içerken, sütün önemini anlatan Tarım İl Müdürü Ekrem Şener, şöyle konuştu:

"Beslenme değerinin çok yüksek olması, ihtiyaç duyulan besin maddelerinin büyük bir çoğunluğunu içermesi nedeniyle süt ve süt ürünleri dünyanın en iyi besinleri olarak kabul edilmiştir. Dengeli bir beslenmede süt ve ürünleri önemli bir yer tutar. Bu nedenle, Uluslararası Sütçülük Federasyonu'na üye bütün ülkelerde 1956 yılından beri 21 Mayıs 'Dünya Süt Günü' olarak kutlanmaktadır. Bu kutlama ülkemizde ise 1986 yılından beri yapılmaktadır"

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2012, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER