banner51

'Dünya Gazze Katliamına Sessiz Kaldı'

Mersin’de AK Parti İl Teşkilatı’nın eski il yöneticileri için düzenlediği iftar yemeğine katılan Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Gazze’ye yapılan saldırılara dikkat çekerek İsrail ve İsrail destekçisi ülkelere lanet yağdırdı.

'Dünya Gazze Katliamına Sessiz Kaldı'
 
Ukrayna’da gerçekleştirdiği bir dizi görüşmelerin ardından, Suphi Öner Öğretmenevi’nde düzenlenen iftar programına katılan Çavuşoğlu, İslam coğrafyasında kan ve gözyaşının hakim olduğunu ve dünyanın bu katliamlara sessiz kaldığını söyledi. Çavuşoğlu, "Son günlerde de tüm dünyanın gözünün önünde gerçekleşen Gazze’deki katliamlar, İsrail’in zulmü; İsrail’in katliamlarıdır. İsrail birkaç gündür hava saldırıları ile Gazze’yi bombalıyor. İsrail ilk defa Gazze’yi bombalamıyor. Daha öncede fosfor bombaları ile çocukları, bebekleri, gençleri ve kadınları katleden İsrail, hem havadan hem karadan saldırıları ile yine kadınları, çocukları ve gençleri hedef almıştır. Hem de dünyanın gözünün önünde. Maalesef, dünya bu vahşete sessiz kalmaktadır. Hatta bir çok medeniyetin beşiği diye kendini adlandıran ülkeler, İsrail tarafında yer almaktadır. Bunu anlamak mümkün değil. Hiç bir ilke, hiçbir ahlak kuralı, hiçbir vicdan bunu kabul etmez. Bizde kesinlikle Türkiye olarak, Ak Parti olarak, bir Müslüman olarak varsa bile böyle kural, varsa böyle bir ilke, biz bunu tanımıyoruz" dedi.
 
"İSRAİL’İN ZULMÜNÜ LANETLİYORUZ"
 
İsrail’in zulmünü lanetlediklerini belirten Çavuşoğlu, "Demokrasinin savunucusu kesilen, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere onlara şunu söylüyoruz: Bıktık sizin çifte standardınızdan, bıktık sizin iki yüzlülüğünüzden. Bir taraftan diyeceksiniz ki demokrasiyi savunuyoruz, bir taraftan diyeceksiniz ki insan hakları, bir taraftan diyeceksiniz ki uluslararası hukuk kuralları. Ama İsrail’in insan haklarını çiğnediğini, yaşam hakkını ihlal ettiğini görmezden geleceksiniz, sivilleri öldürdüğünü görmezden geleceksiniz ve utanmadan sıkılmadan İsrail’in yanındayız diyeceksiniz. İşte o zaman ben size iki yüzlüsünüz derim. Siz gerçek anlamda demokrasiyi savunmuyorsunuz. Siz gerçek anlamda insan hakları savunucusu değilsiniz çünkü işinize geldiği gibi insan hakkını savunuyorsunuz. Bir insanın yaşam hakkını savunamıyorsanız, savunabilme gücünüz yoksa, kusura bakmayın bende bunu söylerim. Bir Avrupa Birliği Bakanı, bir Başmüzakereci olarak, sizlerle bu konuları her zaman konuşan biri olarak açıkça söylerim" diye konuştu.
 
"MÜSLÜMAN ÜLKELER NEDEN SESİNİ ÇIKARMIYOR"
 
Müslüman ülkeleri sessiz kalmaları yönünde eleştiren Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Bazen diyorlar ki, ’Sayın bakanım bu Avrupa iki yüzlü. Ne işimiz var bunlarla, gelin biz İslam birliği kuralım ya da İslam birliği içinde olalım.’ Hadi bu Batı’yı anladık, hadi İsrail’in yanında olan ülkeleri de anladık. Peki, İslam dünyası nerede? Müslüman ülkeler nerede? Onlar neyden korkuyorlar? Neden sesini çıkaramıyorlar? Bosna’da katliamlar oldu sustular, Mısır’da darbeler oldu, katliamlar oldu destek oldular. Şimdi Filistin’de katliamlar var ve susuyorlar. Peki biz bunlarla nasıl birlik kuracağız. Nasıl birlikte yürüyeceğiz bunlarla. Biz tek başımıza da kalsak, doğruları konuşmaya, vicdanımızın sesini dinlemeye ve Filistin’deki mazlumların, Mısırda’ki gariplerin, dünyada nerede bir mazlum varsa onların sesi olmaya devam edeceğiz."
 
"SANDIKLARA SAHİP ÇIKIN"
 
Konuşmasının son kısmında Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yer veren Çavuşoğlu, sandıklara sahip çıkma çağrısında bulundu. Türkiye’nin yeni bir sıçrama yapması için yeni vizyonun ortaya koyması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Sayın Başbakanımızın adaylık açıklamasından sonra açıkladığı vizyon belgesine baktığımızda ülkemiz için hedeflerimiz var. Türkiye’nin bu hedefleri ulaşabilmesi için bu Cumhurbaşkanlığı seçimi çok önemli. Önemli olan Türkiye’yi kurumsallaştırmak, istikrarı getirmektir. Önemli olan büyük vizyonlar ve projeler ortaya koymaktır. Allah’ın izni ile halkımızın oyları ile Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra onun liderliğinde Türkiye çok daha güçlü olacak, ekonomik olarak daha kalkınmış olacak, sosyal yapısı güçlenecektir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2014, 23:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER