banner51

Dumlupınar Denizaltı Şehitleri Anıldı

Çanakkale Boğazı’nda, 62 yıl önce İsveç bandıralı ‘Nabolant’ şilebiyle çarpışarak batan Dumlupınar Denizaltısı’nda şehit olan 81 Türk denizci, Gelibolu’da düzenlenen törenle anıldı.

Dumlupınar Denizaltı Şehitleri Anıldı
 
Gelibolu İlçesi’nde bugün Dumlupınar Denizaltısı’nda şehit olan 81 Türk denizci için anma töreni düzenlendi. Törene Kaymakam Oktay Çağatay, 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanı İsmail Gürgen, Belediye Başkan Vekili Kemal Tarım, Çanakkale Boğaz Komutanını temsilen Deniz Yarbay Cihangir Yüksel, Çanakkale Boğaz Komutanlığı’ndan gelen denizaltı personeli ve vatandaşlar katıldı.
 
Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende konuşan Denizaltı Sevenler Derneği Gelibolu Şube Başkanı Kemal Dalgıç, mayına çarparak batan veya torpillenen bir gemide hayatlarını kaybeden 247 kahraman denizaltıcıyı rahmetle andıklarını söyledi. Kemal Dalgıç, "Gelibolu kahramanlıklar toprağıdır. Ne mutlu bize Gelibolulu olarak dünyanın en büyük Denizaltı Anıtı’nın burada olması tüm halkımızın gurur kaynağıdır" dedi.
 
Törende denizcilerin andı ile şiir okunmasının ardından, 52 dakikalık Dumlupınar faciasını anlatan sinevizyon gösterimi sunuldu. Bazı izleyiciler gözyaşlarını tutamadı.
 
FACİA NASIL OLMUŞTU?
 
Dumlupınar denizaltısı, 3 Nisan 1953 yılında NATO tatbikatından dönerken, Çanakkale Boğazı’nda Nara ile Bigalı arasında kalan bölgede, gece saat 02.00 sıralarında, İsveç bandıralı ’Nabolant’ şilebiyle çarpıştı. Kazanın ardından mürettebattan 5 kişi, bölgede bulunan gümrük botuyla kurtarılırken, yara alan denizaltı kısa sürede sulara gömüldü. Dumlupınar denizaltısının çarpıştığı haberinin alınmasının ardından bölgeye intikal eden yetkililer, sabaha karşı 06.40 sıralarında denizaltının su sathına doğru olan kısmında bir telefon şamandırası gördü.
 
Denizaltının kumandanı Albay Zeki Adanır, bu telefon aracılığıyla mürettebatıyla bağlantı kurmayı başardı. Denizaltının kıç torpido dairesinde bulunan Selami Çavuş, bulunduğu yerde kendisiyle birlikte 22 kişinin hayatta olduğunu belirterek, oksijenin gittikçe azaldığını söyledi. Çavuş, oksijenin azaldığı dakikalarda içeride bulunan diğer Mehmetçiklerin dua ve ezan okuduklarını ifade etti. Saat 13.30’u gösterdiği sırada, denizaltıda bulunanlarla son kez telefon irtibatı sağlayan yetkililer, Selami Çavuş’un ’Vatan sağ olsun’ sözlerinden sonra denizaltıyla bir daha görüşme sağlayamadı.
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2015, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER