banner51

Düğünde Motorlu Testere İle Tıraş

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Kızılçukur Köyü’ndeki düğünlerde, gelenek olarak davetlilerin yüzlerine ayakkabı boyası sürülüp motorlu testereyle temsili saç ve sakal tıraşı yapılıyor.

Düğünde Motorlu Testere İle Tıraş
Kızılçukur Köyü Muhtarı Nevzat Güner, düğünlere davet edilen misafirlerinin en iyi şekilde ağırlandığını söyledi. Misafirlere eski gelenekleri olan bazı şakaları da yaptıklarını anlatan muhtar Güner şöyle konuştu:
 
"Eski geleneklerimizi yaşatma adına düğüne gelen misafirlere biraz ağır şakalar yapıyoruz. Bunları başında motorlu testere ile temsili tıraş etme geleneği yer alıyor. Düğünlere dışarıdan davet edilen misafirlerin arasından seçtiğimiz ve nazımız geçen kişileri köy meydanında sandalyeye oturtarak önce yüzlerine ve saçlarına büyük fırçayla ayakkabı boyası sürüp odun külü serpiştiriyoruz. Daha sonra motorlu testereyi çalıştırarak saç ve sakal tıraşı yapıyor gibi testereyi misafirin yanında dolaştırıyoruz. Yapılan bu işlem için de misafirden az bir miktar tıraş parası alıyoruz. Aldığımız parayı ise gençlerimize harçlık olarak veriyoruz. Davetliler saçlarındaki ve yüzlerindeki boya, kül karışımını temizlemek için epeyce uğraşıyorlar, ama ne yapalım? Geleneklerimiz böyle." 
Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER