Doğuda Kış Telaşı

Yüksek kesimlere mevsimin ilk karının düşmesi ile birlikte kışın çetin geçtiği doğuda, vatandaşı kış telaşı sardı. Havaların giderek soğuduğu bölgede yaşayanlar kışlık giyecek, yiyecek ve en önemlisi odun ve kömür almanın sıkıntısını yaşıyor. Soba satışlarının artış gösterdiği Kars’ta vatandaşın yüzünü güldüren tek şey yakacak fiyatlarının geçen yıla oranla daha ucuz olması.

Doğuda Kış Telaşı
 
Yılın yaklaşık 8 ayı kış olan Doğu Anadolu Bölgesi’nde yakıt olarak doğalgaza geçmeyen çok sayıda vatandaş bu günlerde odun ve kömür satanların yolunu tuttu. Kömürün tonunun 440-550, odunun ise 350-400 lira arasında değiştiği Kars’ta vatandaş, ’En ucuz nasıl ısınabiliriz?’ diye hesap yapıyor. Kış mevsiminde en az 3 ton kömür, 1 ton da odun almak zorunda kaldıklarını söyleyen evli 3 çocuk babası Maksut Erginyürek, "Beyaz kabus geri geliyor. 4 kişilik bir ailenin kışlık masrafı 10 bin lirayı buluyor. Asgari ücret alan hele evi de kira ve çocukları da okuyorsa ister istemez rüyasında kabuslar görecektir. Kışın giyecek ve yakacaktan kısamayız. Tek kısacağımız şey yiyecek. Allah yardımcımız olsun" diye konuştu.
 
Kars’ta 20 yıllık odun kömür satıcılığı yaptığını söyleyen 61 yaşındaki Aydemir Çetinkaya, “Kış iyiden iyiye yüzünü gösterdi. Özellikle geceleri soğuk olunca sobalar kuruldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaş yakacak telaşına düştü. Geçen yıla göre bu sene kömür fiyatları biraz daha ucuz" dedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2014, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER