Doğu'da Kar Eğitimi Aksattı!

Doğu Anadolu Bölgesi’nde etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle Kars, Ağrı, Muş, Ardahan’ın Göle, Erzincan’ın Çayırlı ilçelerinde okullar bugün de tatil edildi. Erzurum, Ağrı, Erzincan, Kars, Muş ve Ardahan’da 1906 köyle ulaşım sağlanamıyor. 

Doğu'da Kar Eğitimi Aksattı!
 
Doğu Anadolu Bölgesinde geçen pazar akşamı başlayan kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Kar yağışı nedeniyle Erzurum’da 800, Ağrı’da 568, Muş’ta 290, Kars’ta 134, Erzincan’da 100, Ardahan’da 14 olmak üzere toplam 1906 köy yolunun merkezlerle bağlantısı kesildi. Karla mücadele ekipleri köy yolu açma çalışmalarına aralıksız devam ederken, Karayolları ekipleri de buzlanmanın önüne geçmek için tuzlama yapıyor.
 
Kar yağışının hayatı olumsuz yönde etkilediği Kars, Ağrı, Muş ve Ardahan’ın Göle, Erzincan’ın Çayırlı ilçelerinde okul öncesi, ilk ve ortaokullar ile liseler bugün tatil edildi. Kamuda çalışan engelli ve hamilelere de kar tatili izni verildi. Yoğun kar yağışı, çığ  ve tipi nedeniyle Muş-Kulp-Diyarbakır karayolunun perşembe gününe kadar kapalı olacağı bildirildi.
 
Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürlüğü kar yağışının önümüzde günlerde de devam edeceğini belirtti. Kar kalınlıkları Erzurum’da 37, Ağrı’da 35, Ardahan’da 23, Kars’ta 20, Muş’ta 18 santime ulaştı. Kayak merkezlerindeki kar kalınlıkları ise Konaklı’da 172, Palandöken’de 155, Sarıkamış’ta 97 santimi buldu. 
 
KARS’TA DEV KARDAN ADAM
 
Kars Kafkas Üniversitesi Kazım Karabekir Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Muhammed Hanifi Zengin, dev kardan adam yaptı. Heykeltraş olan Zengin, kardan adamı yapmak için 40 el arabası kar kullandığını belirtti. Yüksekokulun bahçesine yaptığı kardan adamın beğenildiğini kaydeden Zengin, "Kardan adamın boyu 2.5 metre. 3 saatte yaptım. Okulumuzun bahçesinde güzel bir heykel oldu" dedi.
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 11:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER