Diyarbakır'da Olaylı Öcalan Eylemi

Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilmesinin 17’nci yıldönümünde Diyarbakır’da polise havai fişek ve taşla saldıran göstericilere, gaz bombası ve basınçlı suyla müdahale edildi.

Diyarbakır'da Olaylı Öcalan Eylemi
İmralı Adası’nda çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’n 15 Şubat 1999’da Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilmesinin 17’nci yıldönümünde Diyarbakır’da HDP, DBP, merkez Bağlar İlçesi Batkent Meydanı’nda protesto düzenledi. Meydanda toplanan kalabalığa seslenen HDP Batman eski Milletvekili Ayla Akat, Öcalan’ın İmralı Adası’nda tecrit altına olduğunu iddia ederken, tecritin kaldırılması için her gün haykıracaklarını söyledi. Akat, şöyle dedi:
 
"Bugün 15 Şubat. Biz, bir 15 Şubat’ı daha önderliğimiz tecrit altında geçirmesin diye, ’Her gün mücadele günüdür’ diyerek, haykıracağız ve mücadeleye devam edeceğiz. Sözümüzü söyleyeceğiz. Biliyoruz ki, siz bunları ilk defa işitmediniz. Bizden ’Önderliğimiz özgür olmadan, biz de özgür değiliz’ sözünü ilk defa işitmediniz. Hep birlikte sürüklendiğimiz ölüm yolu için bir çıkış vardır. O çıkışın yolu da İmralı’dan geçiyor. Barışın teminatı İmralı’dadır, onun ortaya koyduğu demokratik özerk Kürdistan ve demokratik Türkiye perspektifidir. Bu korkulacak bir şey değil, sahip çıkılması gereken demokratik çözüm projesidir."
 
Akat’ın açıklaması ardından toplanan grup, Emek Caddesi’nde doğru yürüyüşe geçti. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan yürüyüş sırasında ara sokaklarda toplanan gruplar polis araçlarına havai fişek ve taşlı saldırıda bulundu. Polis, saldırganlara gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Bir süre devam eden olayların ardından saldırganlara ara sokaklara kaçtı. Bu sırada olayların çıktığı Emek Caddesi üzerindeki esnafın kepenk kapattığı görüldü.
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2016, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER