Diyarbakır'da Arazi Tahsisi Kriz Yarattı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin merkez Kayapınar İlçesi’nde oluşturduğu Kent Ormanı arazisinin, Hazine’ye ait olan bir bölümünün jandarmaya tahsis edilmesi kararına, tepki gösterildi. Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası’na (TMMOB) bağlı Şehir Plancıları Odası Şubesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na itirazda bulunacak.

Diyarbakır'da Arazi Tahsisi Kriz Yarattı
İtiraz gerekçelerini düzenledikleri basın açıklamasıyla duyuran Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi Genel Sekreteri Büşra Cizrelioğlu Sadak, Kent Ormanı içerisinde askeri alanların olmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Kentin gelişme aksının tam ortasında planlanan bir askeri alan kent-kentleşme demokratikleşme ekseninde kentlinin olumsuz etkileneceği bir alanda yer seçiminin yapıldığını dile getiren Sadak, bu süreçlerde kamusal yatırımların yaşanan bölgesel süreçleri destekleyecek nitelikte olması gerektiğine dikkat çekti.
 
’DİYARBAKIR’IN YÜZDE 10’U ASKERİ ALAN’
 
Sadak, Diyarbakır’ın yüzde 10’unun askeri olan olduğunu söyleyerek, "Diyarbakır kentinin makro formu Elazığ yolu üzerindeki askeri alan ve lojman alanları ile doğu yönünde de kentin merkezine çok yakın askeri hava alanla sınırlandırılmış durumdadır. Kentin merkezindeki sınırlayıcı askeri alanların yaklaşık 300 hektar, askeri alanlara bağlı lojman alanı 15 hektar, askeri havaalanı bin 127 hektar olup, kent merkezinin yapılaşma alanı 13 bin 702 hektarlık alan içinde, bu alanların oranı yüzde 10’a denk gelmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kayapınar İlçesi’nde gelişme bölgesi içerisinde 209 hektarlık alanı askeri alan olarak planlaması kentin makro formunu ve imar planlarıyla belirlenen gelişme alanını sınırlayacak bir plan kararıdır" dedi.
 
’UYGULAMA KENT MERKEZİ İÇİN BİR BASKI ALANI OLUŞTURACAK’
 
Bu planın uygulanması sürekli göç alan Diyarbakır kent merkezi için büyük bir baskı alanı oluşmasına sebep olacağını aktaran Sadak, "Kent içerisinde mevcutta bulanan askeri alanların oldukça yüksek olmakla beraber bu alanların kamusal kullanıma kazandırılması gerekirken, yeni alanlar yaratmanın planlama dilinde bir karşılık bulunmamakla beraber, sağlıklı yaşanabilir mekanlar ve sosyal ilişkilerin oluşmasını da engellemektedir. Bölge hızla artan nüfus ve yapı stoku nedeniyle nüfus ve trafik yoğunluğunun fazlalığının yanında teknik ve sosyal donatı alanlarının yetersiz kaldığı bir alana dönüşmüştür. Şehircilik ilkeleri ve planlama esasları, bu tür bölgelerde, teknik ve sosyal donatı alanlarını artırmaya yönelik planlama yapılması gerektirir. Söz konusu çevre düzeni planı değişikliği bu anlayıştan uzak ve planlamanın en temel yasa ve yönetmenliğine aykırı bir değişikliktir" diye konuştu.
 
Sadak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na itiraz için başvuracağını dile getirerek, her vatandaşın da bireysel itirazda bulunabileceğini kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER