Diyarbakır, Feshane'ye Taşındı

İstanbul Feshane’de Perşembe günü açılan ve ‘Diyarbakır Günleri’nde Diyarbakır’ın mutfağı ve müziği ziyaretçilere tanıtıldı.

Diyarbakır, Feshane'ye Taşındı
Diyarbakır Valiliği’nin öncülüğünde düzenlenen kentteki çeşitli esnaf ve ticaret odalarının destek verdiği tanıtım günü nedeniyle Feshane, dolup- taştı. Sevilen cümbüş ustası Cuma Günay’ın darbuka eşliğinde sevilen Diyarbakır türkülerini söylediği Diyarbakır Tanıtım Günleri’nde sırasıyla İzzet Yıldızhan, Ali Akkuş, Kenan Menekşe, Recep Kaymak, Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUM) Der Eyvan Grubu, İstanbul’daki Diyarbakırlılar’a konser verdi.
 
Davul- zurnanın sık sık çaldığı, ziyaretçilerin bol halay çektiği etkinlikte zengin Diyarbakır mutfağı da ilgi gördü. Başta Diyarbakır’a özgü örük eritme peyniri olmak üzere birçok peynir çeşidinin ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu etkinlikte en fazla ilgiyi, cevizli sucuk ve özellikle burma kadayıf çekti. Ziyaretçilerin zaman zaman kuyruk oluşturduğu kadayıfçı stantlarında burma tel kadayıfının nasıl yapıldığı tanıtılırken, en fazla beğenilen yemekler; kuzu dolması, işkembe dolması, mumbar, saç kavurma, etli patlıcan ve biber dolması, ciğer kebabı oldu.
 
Feshane’deki Diyarbakır Tanıtım Günleri etkinliği Pazar günü sona erecek.
Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER