banner51

Disk ve Kesk'ten Mitinge Çağrı Açıklaması

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), yaptıkları basın açıklamasıyla, 13 Aralık’ta Ankara’da, 2015 yılı bütçe kanun tasarısına yönelik yapılacak mitinge çağrıda bulundu.

Disk ve Kesk'ten Mitinge Çağrı Açıklaması
Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’ndeki açıklamaya, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile sendika temsilcileri katıldı. Açıklamayı yapan Lami Özgen, AK Parti’nin 2015 yılı bütçesiyle halktan topladığı ağır vergilerle kendi otoriter, baskıcı ve sömürücü düzenini inşa ettiğini belirterek, şunları söyledi:
 
“2015 yılı bütçesi de emekçi halkı yoksullaştıran, sermayeyi kayıran bütçedir. Sermayeye teşvikler, vergi afları gibi uygulamalarla kaynak aktarma bütçesidir. Yağma ve talan bütçesidir. Piyasalaştırmayı, özelleştirmeyi Piyasalaştırmayı, özelleştirmeyi, taşeronlaştırmayı ve iş cinayetlerini daha da arttıran bir bütçedir. Vergi yükünü doğrudan ya da dolaylı olarak emekçi sınıf ve halkların omuzlarına yükleyen bir bütçedir. Elektrik, su, doğalgaz gibi zorunlu ihtiyaçların fiyatlarını yüksek tutarak bütçe gelirlerinin yükünü halka ödeten bir bütçedir. Kaynakların içeride ve dışarıda savaşa ayrıldığı bir savaş bütçesidir. Giderek otoriterleşen bir devletin bütçesidir. Toplumu muhafazakarlaştıran, siyasal-İslam bütçesidir Kadınları yok sayan, cinsiyetçi bir bütçedir. Daha fazla kâr elde etmek için doğayı azgınca talan eden bir bütçedir.”
 
DEVLET, EMEKÇİLERİN BİR YILDA ÜRETTİKLERİNİN ÜÇTE BİRİNE EL KOYMAYI PLANLAMAKTADIR
 
Tasarıda Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın 2015 yılında 1,9 trilyon TL, yapılacak kamu harcamasının 473 milyar TL ve toplanacak vergi gelirlerinin 427 milyar TL olacağının öngörüldüğünü belirten Özgen, “Bu öngörünün emek cephesi açısından tercümesi şudur; devlet işçilerin, emekçilerin bir yılda ürettikleri değerin yaklaşık dörtte birine, bütçe dışı fonlar, örtülü ödenek gibi mekanizmaları da eklersek üçte birine el koymayı planlamaktadır. Bu gasp yetmezmiş gibi çift haneye yaklaşmış enflasyon karşısında kamu emekçilerine, işçilere 2015 yılı için yüzde 3’lük zam dayatılmaktadır” diye konuştu.
 
TÜM EMEKÇİLERİ ADİL BİR GELECEK İÇİN MÜCADELEMİZE GÜÇ VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ
 
Özgen, mitingin 2015 yılı bütçe kanun tasarısının 13 Aralık Cumartesi günü Mecliste görüşüldüğü sırada yapılacağını belirterek şöyle konuştu:
 
“Bizler, dayatılan bu soyguna, gasplara ve sefalete boyun eğmeyeceğiz. Eşitsizliği, adaletsizliği, sömürüyü arttıran bu saldırılara karşı emeğimizin gerçek değerini alana kadar mücadele edeceğiz. Bizler, savaşın, rantın, sermayenin, muhafazakarlığın bütçesine hayır diyor, bütçeden hakkımızı almak için mücadelemizi yükseltiyoruz. Tüm işçileri, kamu emekçilerini, insanca yaşam hakkı hızla elinden alınan tüm yurttaşlarımızı adil bir gelecek için mücadelemize güç vermeye çağırıyoruz.&rdquo
Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER