Diplomalı Çobanlar İş Başında

Kütahya’nın Simav İlçesi’nde ilk kez açılan ’Sürü Yönetimi Elemanı’ kursunu tamamlayan 4’ü kadın toplam 19 çoban, sertifikalarını aldı. Eğitimli çobanlar sürülerinin başına geçti.

Diplomalı Çobanlar İş Başında
 
Simav Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve İş Kur önderliğinde düzenlenen ’Sürü Yönetimi Elemanı’ kursunda toplam 19 kişiye teorik ve uygulamalı 120 saat eğitim verildi. En az ilkokul mezunu olma şartının arandığı programın ardından sözlü ve uygulamalı sınavlarda başarı gösteren kursiyerlere, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ’Sürü Yönetim Elemanı’ sertifikası verildi.
 
Simav’da ilk diplomalı çoban unvanına hak kazanan Musa Sarıbudak (19), "Çobanlık bizim aile mesleğimiz. 300’ü aşkın koyun sürümüz var. Önceleri bilinçsiz bir şekilde yaptığım çobanlığı şimdi bilinçli olarak yapıyorum. Kursta öğrendiklerimi, kasabamızdaki kursa katılmayan diğer çoban arkadaşlarıma da öğretiyorum. Babam da sürüyü gözü arkada kalmadan bana rahatça teslim ediyor" dedi. Ailesine ait 90 koyunluk sürünün başına geçtiğini söyleyen kursiyerlerden Nazmi Keskin (19) ise, ilk diplomalı çoban olmanın kendisine gurur verdiğini dile getirdi.
 
Kursa katılmadığı için pişmanlık yaşadığının altını çizen çoban Ali Vural (24), "Şimdi arkadaşlarım diplomalarıyla bize hava atıyorlar. Bilen ile bilmeyenin bir olmadığına tanık oldum. Yeniden kurs açılırsa ilk müracaatı ben yapacağım" diye konuştu.
 
Simav Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Tokdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sertifikalı bir kişiyi 10 ay istihdam etmiş ve en az 500 koyuna sahip çiftçilerin destekleneceğini açıkladı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2015, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER